Atatürk Yalova'da unutuldu
Bu Bir Unutkanlık Mıdır Sizce?
20 Ağustos 2011 Cumartesi 01:00:00

19 Ağustos tarihi Yalova için oldukça önemli ve önemli olduğu kadar aynı zamanda bir dönüm noktası olmuştur. Atatürk’ün geçerken uğradığı sadece birkaç saat kaldığı illerde her yıl o günlerde başta Valiler olmak üzere, belediye başkanları, siyasi partiler ve STK’ların katılımıyla resmi törenler, ve çeşitli etkinlikler yarışmalar gerçekleştirilir. Atatürk’ün geçerken uğradığı iller, ya da sadece bir gün kaldığı illerde Atatürk’ün o kente geliş tarihi, o kentin en önemli caddelerine isimleri verilir.

Atatürk, Trabzon’da 2 Gece kaldı Ama Orada tarih Oldu….
Atatürk’ün sadece 3 kez gidip 2 gece kaldığı Trabzon Kent Merkezinde kaldığı bina bugün türkiye’nin en önemli müzelerinden biri olmuş ve bakımı ve ihtişamı göz doldurmaktadır. Trabzon Belediyesinin resmi veb sayfasını ziyaret ettiğinizde karşınıza ilk önce şöyle bir banner çıkacaktır.” Atatürk’ün 3 Kez Ziyaret Ettiği Tarih Kenti Trabzon “

Atatürk’ün 1 Gece Kaldığı İller’de Atatürk‘ün Gelişi Coşkuyla Kutlanıyor…
Bir başka örnek ise Bolu ve Burdur’dan vermek istiyorum. Atatürk’ün 1 gün ziyaret ettiği bu illerde geçtiğimiz günlerde Atatürk’ün o kente gelişinin nasıl bir coşku ile kutlandığına bu kentlerin belediyelerin web sayfalarından görebilirsiniz. Burdur, Mardin, Konya ve Atatürk’ün Erzurum kongresine giderken uğradığı ve sadece geçtiği Erzincan Caddesinde her yıl nasıl bir coşkunun yaşandığını görebilirsiniz. Burada daha fazla örnek vermek istemiyorum.

Sonuç olarak; Atatürk’ün gelip geçtiği yada kısa bir süre kaldığı bir çok ilde, ilçelerde, Atatürk’ün o kente geldiği gün düzenlenen törenlerle coşkulu bir şekilde kutlandığını internette yapacağınız kısa bir araştırmayla tanık olacaksınız.

Atatürk, Yalova’ya 311 kez gelip, 272 Gece Konaklamıştı Ama…
.Büyük Önder Atatürk’ün sadece bir gece kaldığı illerde, her yıl çeşitli kutlamalar yapılırken, Türkiye’nin hiçbir ilinde bu kadar uzun bir süre kalmayan ve 311 kez Yalova’ya gelip, 272 Gece Yalova’da konaklayan ve “Yalova Benim Kentimdir” diyen Atatürk’ün Yalova’ya gelişi nasıl unutulur yada neden diğer illerde olduğu gibi resmi törenler ve etkinlikler yapılmaz?  Üstelik Türkiye’nin resmi tarihinde Cumhuriyetin kurumsallaşmasında “Atatürk ve Yalova”  kelimeleri yan yana gelmesine karşın?  Atatürk, hangi kentte üç ayrı Köşk yaptırıp, kendi parasıyla satın aldığı çiftlikleri millete bağışlamıştır..Hangi kentin bizzat imar planlarını hazırlattırıp, geleceğe taşımıştır. Bunları daha çoğaltabiliriz elbette.…

19 Ağustos ve Atatürk Nasıl Unutulur?
Yalova’nın gelişmesine önemli katkılar sağlayan Atatürk, Yalova’yı Yalova yapmakla kalmamış: Cumhuriyetin kurumsallaşmasında en önemli kararları da yine bu çok sevdiği bu kentte almıştır. Büyük Önder'in Yalova'ya gelişi nedeniyle geçen yıl hiç bir etkinlik yada kutlama yapılmadan geçiştirildi. Bunun bir unutkanlık olarak değerlendirmiştik. Ancak bu yıl da hiç bir etkinlik ve kutlamanın yapılmaması değişik yorumlara da yol açtı. Atatürk’ün çok sevdiği bu kentin insanları olarak; Büyük Önder Atatürk’e gerçekten layık olabiliyormuyuz?

Peki Atatürk Yalova’ya Hiç Gelmeseydi Yalova’nın Durumu Nasıl Olurdu.?
İşte bu sorunun yanıtını bir sonraki Köşe Yazımda bulabileceksiniz.!

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!