Atatürk Heykeli Nerde?
Yalova’nın İlk Atatürk Heykeli Nerede?
3 Haziran 2012 Pazar 01:00:00

Yalova’nın ilk Atatürk heykelini gören şanslı Yalovalılar arasındayım. İlkokul öğrencisi olduğum yıllarda resmi bayramlarda düzenlenen törenlerde Yalova’nın ilk Atatürk Heykelinin kaidesinde yazılan Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini yüksek sesle okurduk. Yıllar önce bu Atatürk heykelinin kaidesinin nerede olduğunu yetkililerin açıklamasını dile getirmiştim.

Ancak, o yazıdan sonra herkes sustu. Bireysel olarak yaptığım araştırmalardan sonra ne yazık ki, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin yazıldığı Yalova’nın ilk Atatürk heykelinin kaidesinin çöpe atılarak parçalandığını üzülerek öğrendim.

Yalova’nın İlk Atatürk Heykelinin Akıbeti…
Atatürk’ün Yalova’ya ilk geldiği 1929 yılından sonra büyük Önder’in “ Yalova Benim Kentimdir” deyişinin ardından Yalova Cumhuriyet Meydanına dikilen Atatürk büstü, 2 metre yüksekliğinde 70 cm. genişliğinde yuvarlak bir kaidenin üzerindeydi. Kaidenin üzerinde ise Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi yazardı.

O dönemler bu kaidenin önünde fotoğraf çektirmek için sıraya girerdik. Yalova’ya gelenler de bu heykelin önünde hatıra fotoğrafları çektirirdi. 1971 yılında Heykeltıraş Haluk Tezonur tarafından yapılan dev Atatürk Heykelinin Cumhuriyet meydanına konulmasının ardından, ertesi gün Yalova’nın ilk Atatürk heykeli de Yalova Atatürk İlköğretim okulunun bahçesine dikildi.

Eski Atatürk Heykeli,  Atatürk İlkokulunun Bahçesinde 33 Yıl Kaldı
Cumhuriyet Meydanına konulan dev Atatürk Heykelinin ardından,  Yalova’nın ilk Atatürk Heykeli 1971 yılından 2004 yılına kadar tam 33 yıl Atatürk ilköğretim Okulunun bahçesinde kaldı. Bu süreler içersinde Yalova’nın ilk Atatürk heykeli, Atatürk İlkokulunun markası oldu. buradan mezun olan yüzlerce öğrenci bu heykelin önünde hatıra fotoğrafları çektirdi.

Ancak, 2004 yılında Yalova Atatürk ilköğretim okulunun bahçesinde yapılan genişletme çalışmaları ile birlikte Yalova’nın ilk Atatürk heykeli kaldırılarak, okulun arka tarafına yeni bir Atatürk büstü yapıldı. Ancak, yapılan büst farklı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin yazıldığı mermer kaide kaldırılmıştı…

Yalova’nın ilk Atatürk Heykelinin İzi Bile Yok!
Bugüne kadar defalarca tüm kurumlara başvuruda bulunarak,  Atatürk Heykelin akıbetiyle ilgili bilgi almak istedim. Ancak hiçbir şekilde izine rastlamadım. Hiç bir yetkili Yalova’nın İlk Atatürk Heykelinin mermer sütunlu tarihi kaidenin nerede olduğunu bilmediği gibi bu konuda hiçbir kurumun konuya ilişkin hiçbir soruşturma açmadığını öğrendim Yalova Belediyesinin açık Hava Müzesinde olabileceğini düşünerek buraya gittiğimde, heykelin kaidenin buraya da teslim edilmediği bilgisini aldım.

Yalova’nın ilk Atatürk heykeli, sağlam iken ortadan kaldırılmış ve nereye konulduğu da adeta sır gibi saklı tutulmuştu. Gerek ilk heykel olmasından, gerekse de tarihi açıdan Yalova’nın önemli simgelerinden biri olduğu için Atatürk Heykelinin akıbetini öğrenmek için yaptığım başvurulardan sonra acı gerçeği öğrenmiş oldum. 2004 Yılında Atatürk heykelinin bahçesinden kaldırılan heykelin kaidesinin okul bahçesine ortaya bırakıldığını ve daha sonra da burada parçalanarak çöplüğe gittiğini öğrendim.

Geçmişe ve Tarihe Saygısızlık Mı?
Benim en büyük korkum, Yalova’nın ilk Atatürk Heykelinin 33 yıl kaldığı Atatürk İlköğretim okulunda, yenisi yapılınca eskisinin kaldırılarak çöpe atılmasıydı. Ne yazık ki korku ve endişelerimde haklı çıktım. Yalova açısından tarihsel önemi olan İlk Atatürk Heykelinin Atatürk İlköğretim okuluna 1971 yılında teslim edilirken, bu heykel, okulun demirbaşları arasına işlenmiş midir?. Neden bu konuda hiçbir yetkili ortaya çıkıp bu konunun akıbetini yıllardır ortaya çıkıp dile getirmiyor.?

1971-2004 yılları arasında Atatürk İlköğretim Okulunun bahçesindeki öğrenciler, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini, bu okuldan mezun olan binlerce öğrenci ezberlemiştir. Merak ettiğim bir başka konu ise, bugüne kadar mezun olmuş binlerce öğrenci, yıllarca önünde her sabah selam verdiği Atatürk Heykelinin akıbetini bugüne kadar neden hiç merak etmedi, sormadı, sorgulamadı? Şimdi, hem Yalovalılar adına, hem de bu okuldan mezun olanlar adına bir kez daha soruyorum. Yalova’nın ilk Atatürk Heykeli Nerede? Ne Zaman ve Nasıl Çöpe gitti!?

 

 

 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!