Askıda Başkan...

Yalova’nın seçilmiş Belediye Başkanı Vefa Salman, Şubat 2020 Yılından buyana açığa alınmış bir belediye başkanı durumunda bekliyor. Tam 550 günden buyana asli görevine dönmeyi bekleyen Vefa Salman’ın açığa alınmasının üzerinden de tam 18 ay geçti. Bu 18 ay boyunca Vefa Salman, Yalova'nın resmi Belediye Başkanı sıfatından dolayı da maaşının üçte ikisini de almaya devam ediyor. Yurt dışı yasağı nedeniyle hemen hemen tüm illere Yalova Belediye başkanı sıfatıyla toplantılara katılıyor. CHP’nin düzenlediği toplantılara da Yalova’nın seçilmiş belediye başkanı sıfatıyla konuşmalar yapıp, protokol ziyaretleri gerçekleştiriyor. Bir başka ifadeyle bir belediye başkanının yapacağı her şeyi yapabiliyor. Sadece askıda olan koltuğuna oturamıyor.

Askıda Koltuk..
Hatırlatmakta fayda var, Vefa Salman görevden alındıktan bir ay sonra ülkemizde pandemi başlamıştı. Bu süreler içinde İçişleri Bakanlığı her iki ayda bir açıkta kalma süresini uzatmış oldu. Bakanlık, Salman’ın, Anayasa’nın 127.maddesi 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırdı. Bugüne kadar ilgili yasa gereği Salman, Bakanlık tarafından 18 ayda 8. kez açığa alma süresini uzattı. Şimdi gözler, önümüzdeki hafta yapılacak olan duruşmada. Salman’ın, Bakanlık tarafından iki ay daha açığa alma süresinin uzatılıp uzatılmayacağı veya göreve iade edilip askıda ki makama oturup “ “Nerede kalmıştık” deyip demiyeceği..

Askıda Makam ...
Yalova Belediyesinde yaşanan yolsuzluk olayı ile ilgili açılan soruşturmanın 5 duruşması 7 Eylül’de gerçekleşecek. Daha önceki duruşmalar öncesinde olduğu gibi, bu duruşma öncesinde de Salman'nın göreve iade edileceği iddia ediliyor. 4. duruşmada Vefa Salman’ın Masak Raporunun Mahkemeye ulaşmamasının ardından bu kez 5 duruşmada Masak raporunun ulaşmasının ardından göreve iade edileceği önü sürülüyor.  18 Aydan buyana askıda olan 28 bin 779 oyla seçilmiş Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman “ Bir gün o koltuğa oturacağını” vurgularkan, Yalova Belediye Meclisinin 17 oyuyla Yalova Belediye Başkan vekili olarak o koltuğa oturan Mustafa Tutuk ise “ Bir gün o koltuktan uzaklaşacağı “ endişesiyle çalışmalarını yürütüyor.

Ak Parti Cephesinden Bakınca...
Ak Parti cephesinden yapılan değerlendirmelerde, Vefa Salman’ın bir daha o koltuğa oturamıyacağı,  üstelik olası bir erken seçim öncesinde Yalova belediyesinin iktidardan muhalefete geçmesinin söz konusu bile olamamıyacağı iddia ediliyor.  Yapılan değerlendirmelerde, 18 aydan buyana Yalova Belediyesini vekaleten yürüten Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un görevini başarıyla yönettiğini, bu seçim dönemini de Mustafa Tutuk’la tamamlayacaklarını öne sürülüyor.

CHP Cephesinden Bakınca...
7 Eylül’deki duruşma öncesinde Koru Beldesinde yapılacak olan Cem Evinin temel atma töreni öncesinde Vefa Salman’ı ofisinde ziyaret edip basın açıklamasında bulunan CHP’nin hukukçu Mersin  Milletvekili Ali Mahir Başarır, Salman’ın Eylül ayındaki mahkeme sonrasında görevine iade edileceğini belirterek MASAK raporunda Salman'ın suçsuz olduğunu ve göreve iade edileceğini savunurken;  CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’da Yalova’da hak gaspinin son bulacağını vurguluyor. 

Bekleyip göreceğiz, askıdaki o koltuğun sahibi kim olacak..
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!