Arboretum Arazisinde Neler Oldu?

Yalova son 10 yıldan bu yana; satışı  yapılan Arboretum arazisini tartışıyor.  Söz konusu arazide planlar sürekli değişirken, Araziyi alanlar devir satış sözleşmeleri yaparak buranın son 10 yılda alıcıların da da önemli değişimler yaşandı.  Ve nihahet gelinen son noktada, Bakanlık  olaya müdahale ederek Arboretum arazisini “Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı” yapılması yönünde karar aldı. Peki  bu 10 yıllık süreçte ne değişti? İşte bu sorunun yanıtını gelin birlikte bulalım ve Arboretum gerçeğini konuşmalarla görüntüler eşliğinde bir kez daha irdeleyelim...

Mayıs 2011 Yılında Arboretum Arazisi ve Konumu…

Arboretum arazisi, 8 Haziran 2007 tarihinde Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi’nde eş zamanlı olarak günü birlik tesis alanı olarak planlara işlendi. İl Genel meclisinde CHP'li Bahar Doğan ve Altuğ Doğan'ın red oyuyla oy çokluğu ile alınan karar gereği, Yalova ili genelinde tüm turizm tesis alanları için planlarda emsal,  yani yapı kullanım kararı 0.80, yükseklik 17.50 metre olarak onaylandı. 2011 Milletvekilliği seçimi öncesinde Arboretum alanı , AKP ve Yakup Koçal’ın DP’li meclis üyelerinin oylarıyla 25 binlik planda turizm alanına çevrildi.

Haziran 2012 Yalova Belediye Meclisi Arboretum için Toplandı

Yalova Belediye Meclisi 2012 Haziran ayı oturumunda o dönem 25 üyenin bulunduğu Yalova Belediye Meclisinde;  9 DP’li 4 CHP’li Belediye Meclis üyelerinin oyu ile 13 Evet, 11 Ak Partili üyenin Ret oyuyla,, Arboretum  arazisinin satış yetkisi Yakup Koçal’a verildi. Bu karar yaşanırken Yalova Belediye meclisinde de  aşağıda izleyeceğiniz videodaki tartışmalar yaşandı.

Kasım 2012 Ak Parti Arboretum Arazisi  için Uyarıyor...

Kamuoyunda yapılan tüm itirazlara rağmen, arboretum alanı 1/25 binlik plandaki usul ve yasal gerekçelere tamamen aykırı olarak 2012 Kasım Ayında ihale şartnamesinde emsal 2.00, yükseklik serbest olarak satışa çıkarıldı.  İhale öncesinde ise Bilim insanları, STK’lar ve Ak Parti İl Başkanı Mustafa Pehlivan, İhalenin bir hafta  öncesinde Kasım 2012 tarihinde Ak parti İl binasında basın toplantıları yaparak Arazinin hukuka ve yasalara aykırı satış yapılamayacağını, satışı mahkemeye götüreceklerini, araziyi alacak olan kişilerin mağdur olacaklarını belirten açıklamalar yaptı, Ak parti olarak Arboretum’un ağaç müzesi olarak kalmasını istediklerini, burasının Yalova’nın en değerli arazisi olduğunu ve Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın Arboretum arazisini peşkeş çekeceğini söyleyerek satışa aşağıda izleyeceğiniz videodaki görüntülerde işte böyle tepki gösterdi.

Kasım 2012'de  Arboretum Arazisi Satışa Çıktı…

Kasım 2012 Tarihinde ihale şartnamesinde 5 ayrı bölüm için muhammen bedeller de ortaya konuldu. Buna göre 7200 m2’lik kısım için 5 milyon 400 bin, 7800 m2’lik kısım için 5 milyon 850 bin, 15000 m2’lik kısım için 18 milyon,   10147,39 m2’lik kısım için 12 milyon 176 bin, 13337,93 m2’lik kısım için 16 milyon 5 bin 516 TL bedel öngörülerek satıldı. 55 Bin Metre kare toplam 57 Milyon liraya satılmış oldu. Dönemin Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Yalova Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında arboretum arazisinde yapmak istedikleri Turizm yatırımlarını hazırladığı  görsel sunumlarla birlikte ayrıntılı olarak değerlendirerek, arboretum alanında 40 katlı 5 yıldızlı, kongre merkezli bir otelin yapılması planlanan projeyle ilgili,açıklamalar yaptı.. İşte Yakup Koçal'ın o açıklamaları.

Ocak 2013'de Mahkeme Kararını Esastan Verdi...

Ocak 2013 Tarihinde AK Parti Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan ve Tema Vakfı Bursa 2. İdare Mahkemesi'ne başvurarak Arboretum arazisinde 2 olan emsal değerin düzeltilmesi için dava açması üzerine Bursa Bölge İdare Mahkemesi, kararını esastan vererek, Arberetum’da 36 kat yüksekliğinde yapılması düşünülen binaları ÇDP’ye aykırı bularak yoğunluğun emsal 0.8 olarak düzeltilmesine esastan hükmetti. Ayrıca, TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi, Bursa 3. Bölge İdare Mahkemesine açtığı davada taşınmazların plan değişikliklerine iptal kararı vermişti. 

Şubat 2013'de Yalova'yı Bekleyen Tehlikeye Dikkat Çekmiştim....

2013 Şubat ayında bu köşede yazdığım "Arboretum, Çöplük ve Gölge Oyunu" adlı köşe yazımda, Arboretum Arazisinin satışının Yalova belediyesinin çöplük arazisinin satışının bir rövanşı olduğunu öne sürmüş ve özetle: Yalova gündeminde tartışılan konuların arasında yıllar önce satılan çöplük arazisinin Yalova Belediyesine getirdiği ekonomik yük bugünlerde şiddetli bir şekilde ele alınıyor. Ancak, merak etmeyin yıllar sonra da Arboretum arazisinin ihalesinin getirdiği vahim sonuçları çok daha yakıcı bir şekilde Yalova tartışacak. Yalova’nın ve bizlerin çocuklarının geleceği ellerimizden alınırken tüm bu gerçekler bir gölge oyunuyla gölgelenerek Yalova'nın ödeyeceği büyük bedel ise görmezden geliniyor.... ""

Temmuz 2015 Belediye Meclisinde Arboretum Tartışması..

Yaova Belediye Meclisi Temmuz Ayı oturumunda Arboretum arazisinde yaşanan gelişmeler belediye meclisinde de  ele alındı. Burada yaptığım konuşmada "Öncelikli olarak burada bir tespit yapmalıyız. Burada yapılan konuşmalarda sürekli Arboretum mağduriyetleri dile getiriliyor.  Sözüm ona alanda mağdur, satan da mağdur. Burada bir mağdur aranıyorsa bu Yalova’nın geleceği  ve Yalova halkıdır”  derken  Belediye meclisinde de bu konuya ilişkin tartışmalar işte böyle yaşanmıştı.

Ağustos 2015 Arboretum Arazisi Planları Bakanlıkça Onaylandı..

Arboretum arazisi olarak bilinen Yalova Bahçelievler Mahallesi  12/73 Ada, 15,16,22,23 ve 24 parsellerin bulunduğu Arboretum arazisi 26.08.2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanarak,  07.09.2015 tarihinde Yalova İli 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği askıya çıkarıldı. Askıya çıkarılan “Yalova İli 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği” Özel Proje Alanı kaldırılmış ve bu alan “Mevcut Konut Alanı (Orta 151 – 300 ki/ha )” olarak plan değişikliği yapıldı.

Eylül 2021  Bakanlık Planları İptal Etti...

Yalova 1/50.000 ölçekli ÇDP’de “Kentsel Meskun (Yerleşik) Alan” kullanımında kalan Yalova İli Merkez İlçesi, Bahçelievler Mahallesi, 1273 ada 15-16-22-33 parselleri içeren bölgenin (G22-C ve G22-D no’lu Plan Paftalarında Plan Değişikliği onama sınırı içerisinde kalan alan) “Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı” olarak gösterilmesine yönelik düzenleme yapıldı...

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!