Ahmet İsvan&Yalova ve Mayıs Ayı

Yalova ve ülke siyasetinde Demokrasi, Barış ve Hoşgörünün sembol isimlerinden İstanbul eski Belediye Başkanı Ahmet İsvan ve eşi Reha İsvan için Mayıs ayı oldukça önemliydi. Bir Demokrasi Çınarı Cumhuriyet aşığı Ahmet İsvan, bir mayıs ayında tanıştığı sevgili eşi Cumhuriyet Reha İsvan'ı, yine bir mayıs ayında toprağa vermesinin ardından kendisi de yine bir mayıs ayında aramızdan ayrılmıştı.

Reha İsvan'ın eşi  88 yaşındaki Cumhuriyet Reha İsvan, 8 Mayıs 2013 yılında, Taşköprü'de toprağa verilirken, Ahmet İsvan'da 94 yaşında 4 Mayıs 2017 yılında sevgili eşinin yanına defnedilerek aramızdan ayrılmışlardı. Ahmet İsvan'ın cenazesi de eşi Cumhuriyet Reha İsvan gibi,Yalova Merkez Camiide sevenleri tarafından büyük bir kalabalıkla uğurlanmıştı.Yaşamı boyunca demokrasi mücadelesinden asla pes etmeyen Yalova’da yarım asırdan fazla yaşayan ve yüzlerce dost edinen İstanbul eski Belediye Başkanı Ahmet İsvan, eşi gibi yıllarca hapis yatmıştı. Şüphesiz ki, bir çok Yalovalının Ahmet ve Reha İsvan’la ilgili anlatacakları birçok anısı vardır.

İsvan'ların Mayıs ve Demokrasi Mücadelesi...

Ahmet İsvan, Bülent Ecevit’in, eşi Reha İsvan da Rahşan Ecevit’in sınıf arkadaşıydı. İsvan, Robert Kolej’den sonra ABD’de ziraat eğitimi almış ardından Taşköprü’ye gelerek  ailesiyle birlikte tarımsal üretim yaparak yaşamaya başlamıştı. Daha sonra CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in önerisiyle Ahmet İsvan 1973 yılında CHP’den İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday olarak %63 oyla Belediye Başkanlığını kazanmıştı. Belediye Başkanlığı döneminde yeni kaynaklar yaratmak için didinip durdu. Bu arada rant mafyasına, kaçak yapılara, tekelcilere karşı da amansız bir mücadele veriyordu. Ekmek fiyatında tekel oluşturan Ekmek İşverenlerine karşı Halk Ekmek Fabrikasını kurdu. Güç odaklarına ait kaçak binaları yıkmaktan çekinmedi.İşçilerin sosyal haklarını ve ücretlerini yeniden düzenledi. 12 Eylül 1980 darbesi  ile birlikte, Ahmet İsvan DİSK davasından, eşi Reha İsvan, Barış Derneği davasından tutuklandı. İsvan’a yöneltilen suç, 1977 1 Mayısı’nda işçilere belediyenin otobüslerini ücretsiz tahsis etmekti. Bu arada gözaltına alınırken evlerinde ceviz kırmakta kullandıkları dededen kalma antika tabanca da DİSK Davası Savcısı tarafından suç aleti olarak dosyasına konularak 38 ay boyunca eşi Cumhuriyet Reha İsvan’la birlikte cezaevinde yattılar 12 Mayıs 2013 Yılında Ahmet İsvan, Eşi Cumhuriyet Reha İsvan'ı Yalova'dan böyle uğurlamıştı.

İsvan, Mayıs Ayında Yalova'da Cezaevi Arkadaşlarıyla Buluşuyor...

12 Eylül 1980 Darbesinde DİSK eski Genel Başkanlarından Yalova Güneyköy doğumlu Abdullah Baştürk, DİSK eski Genel Başkanı ve CHP Milletvekili Süleyman Çelebi ve Ahmet İsvan yıllarca aynı hücrede beraber yatmışlardı. Yalova Güney Köylü işçi Önderi Abdullah Baştürk’ün  Yalova belediyesi tarafından 2 Mayıs 2015 yılında yaptırılan Yalova Cumhuriyet Caddesi Yıldız Sokaktaki Parkın içinde bulunan Abdullah Baştürk büstünün açılışında Ahmet İsvan yine bir Mayıs gününde buluştular. Ahmet İsvan o yıllarda yaşadıklarını şöyle anlatmışlardı...

Ahmet İsvan'dan Yalova Gençlere Nasihatlar...

Cumhuriyetle yaşıt olan 1923 İstanbul doğumlu olan Ahmet İsvan'la 24 Mayıs 2015 tarihinde yaptığım söyleşide, Yalovalı gençlere de bazı nasihatlarda bulunmuştu.TBMM’de dokunulmazlıkların kaldırılmasını, Başkanlık sistemini, CHP’deki parti içi sorunları, Sol Hareketi,  Atatürk’ün Kenti Yalova’nın bugünkü durumu, Yeni Bir Sol Partinin gerekli olup olmadığını, Türkiye’nin Demokrasi sorununu anlatırken  Yalovalı gençlerden neler istediğini şöyle anlatmıştı. "Gençlere tavsiyem  Atatürk’ü daha iyi tanımalarıdır. Atatürk’ü,  sarı saçlı mavi gözlü şarkılarıyla yada sloganlarla değil, gerçek anlamda hayatını okuyarak öğrenmek ve o’nu daha iyi anlamak gerek. Çünkü Atatürk, çağında dünyaya gelmiş bence en önemli ve en anlamlı bir dahidir. O çağda Atatürk bütün insanlık içinde onun kadar ileri görüşlü, o’nun kadar halkın mutluluğunuz esas olan bir siyasetçi de yoktur.  Bugünün gençleri bunu öğrenmeli” .İsvan Başkanlık sisteminin  gelmesi halinde demokrasinin gideceğini belirterek “ Demokrasi gittiği zaman çağdaşlığıda götürmüş olur. Başkanlık sisteminde hem siyasi, hem ekonomi, hemde halkın mutluluğu tek kişinin dudakları arasında kalır.  Başkanlık sistemi için referanduma gidilmesi halinde sonuçtan korkuyorum. Referandum sonucunu AKP’nin terörü gerekçe göstererek terörden yana olanlar –olmayanlar şeklinde bir politika izleyeceğini öngörüyorum."diyerek şöyle konuşmuştu.

4 Mayıs 2017'de Ahmet İsvan Yalova'dan Uğurlanıyor...

Bir Demokrasi Çınarı Cumhuriyet aşığı Ahmet, İsvan, Bir Mayıs ayında tanıştığı sevgili Eşi Cumhuriyet Reha İsvan'ı bir mayıs ayında toprağa vermesinin ardından kendisi de yine bir Mayıs ayında 4 Mayıs Perşembe günü sevdiklerinin omuzlarında çok sevdiği eşi Cumhuriyet Reha İsvan'ın Taşköprü'de bulunan mezarının yanına bir daha hiç ayrılmamak üzere defnedildi. Ahmet İsvan'ın cenazesi de eşi Cumhuriyet Reha İsvan gibi,Yalova Merkez Camiide sevenleri tarafından sonsuzluğa işte böyle uğurlanmıştı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!