Ahmet İsvan Anlatıyor

Yalova’nın Demokrasi Çınarı Anlatıyor

24 Mayıs 2016 Salı 11:18:18

Cumhuriyetle yaşıt olan 1923 İstanbul doğumlu olan 93 yaşındaki  CHP İstanbul eski Belediye Başkanı Ahmet İsvan,  TBMM’de dokunulmazlıkların kaldırılmasını, Başkanlık sistemini, CHP’deki parti içi sorunları,  Başbakan Binali Yıldırım’ın göreve getirilmesini,  Sol Hareketi,  Atatürk’ün Kenti Yalova’nın bugünkü durumu, Yeni Bir Sol Partinin gerekli olup olmadığını, Türkiye’nin Demokrasi sorununu anlatırken  Yalovalı gençlerden neler istediğini anlattı.

1923 İstanbul Doğumlu Ahmet İsvan, İstanbul'da Robert Kolej'i ni bitirdikten sonra ABD'de tarım ve meyvecilik öğrenimi gördü. Türkiye'ye dönüşünden sonra  1950 yılında Yalova Taşköprü’ye yerleşerek burada uzun yıllar tarım araştırmaları ve çiftçilik yaptı. 1950 yılında CHP’ye üye olan ve uzun yıllar CHP  teşkilatında görev alan İsvan, 1973 yılında CHP adayı olarak katıldığı seçimlerinde  %64 oy alarak İstanbul Belediye Başkanı seçildi. 12 Eylül 1980 darbesi ile birlikte tutuklandı. 1983 yılında yargılama sonucunda aklanarak tahliye oldu.  Daha sonra  1995 yılına kadar Sosyal  Demokrat Halkçı Parti'de (SHP) parti meclisi üyeliğinde bulundu . 1925 İstanbul doğumlu olan ve 2013 yılında Yalova’da hayatını kaybeden eşi Reha İsvan, 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'le birlikte Samsun'a çıkan subaylardan Kemal Doğan'ın kızıdır. Reha İsvan 12 Eylül Dönemi'nde Barış Derneği davasında eşiyle birlikte yargılandı ve 38 ay cezaevinde kaldı.

“Başkanlık Sistemiyle Türkiye’nin Daha Koyu Bir Diktatörlüğe Doğru Gideceğimden Korkuyorum”

Taşköprü Beldesinde adeta bir çiçek bahçesini andıran evindeki kütüphanede sorularımızı  yanıtlayan Ahmet İsvan, Başkanlık sisteminin  gelmesi halinde demokrasinin gideceğini belirterek “ Demokrasi gittiği zaman çağdaşlığıda götürmüş olur. Başkanlık sisteminde hem siyasi, hem ekonomi, hemde halkın mutluluğu tek kişinin dudakları arasında kalır.  Başkanlık sistemi için referanduma gidilmesi halinde sonuçtan korkuyorum. Referandum sonucunu AKP’nin terörü gerekçe göstererek terörden yana olanlar –olmayanlar şeklinde bir politika izleyeceğini öngörüyorum. AKP manipüle  bir politikayla ve izlediği bu propagandayla sonuca gidecekler. Bu sonuçla ben Türkiye’nin daha koyu bir diktatörlüğe doğru gideceğinden korkuyorum” diyor..

“Dokunulmazlıkların Kaldırılması Yanlış Bir Politikanın Sonucudur.”

TBMM’de Dokunulmazlığın kaldırılmasının izlenen yşanlış politikaların bir sonucu olduğunu belirten İsvan “ Sadece kürsü dokunulmazlığı kulaklara hoş gelen bir söylemdi. Ancak , kötü bir yönetimin elinde dokunulmazlıkların olmadığı bir ülkenin rejimi tehlike altındadır. Bunu Türkiye’de görüyor yaşıyoruz. Sadece kürsü dokunulmazlığında, Türkiye’nin dört bir yanından İktidarın isteği kişiler hakkında davalar açılır. Böyle olunca dava açılan Milletvekili TBMM’deki görevinden uzaklaşmak zorunda kalır.  Hatta kendini savunamaz duruma düşer. İlk önce kürsü dokunulmazlığı söyleminin cazibesine bende Partimiz CHP gibi katılmıştım.  Ancak gelinen noktada bu tercihin yanlış olduğunu görüyoruz” dedi.

“CHP’nin Başarılı Olabilmesi Özüne Dönmesiyle Mümkün Olabilir”

CHP’nin girdiği tüm seçimleri kaybettiğini,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun izlediği doğru poliktikaların yanında yanlış politikalar da olduğunu savunan İsvan “ CHP’nin başarılı olması özüne dönmesiyle mümkün olabilir. CHP’nin başarılı olabilmesi Cumhuriyet sonrası özellikle Atatürk dönemindeki  siyasi hedefleri uygulaması ve o dönem ki  rolüyle mümkün. CHP’nin içerisinden başka bir sol partinin çıkmasını asla tasvip etmem. CHP’sının gereken değişimi yaşayarak, kendisinin daha iyi bir sol parti olmasını temenni ederim. Eğer bu olmazsa;  CHP kendisini çağdaşlaştıramazsa, tarihi perspektifine sahip çıkamazsa, korkarım ki, yerine başka bir sol parti çıkar. Elbette bunu temenni etmem.”

“Başbakan Davutoğlu Siyasi Bir Darbeyle Görevden Alınmıştır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Davutoğlu’nu istifaya zorlayarak görevden aldığını belirten İsvan “Başbakan  Davutoğlu’nun  görevden alınması bir hükümet darbesidir.  Siyasi bir darbedir.  Demokrasilerde de bunun adı darbedir.  Ama padişahlık yönetimlerinde bu normal sayılır ve gösterilir. Padişah öyle hükmetmiştir ve öylede yapılmıştır. Türkiye ne yazik ki böyle bir dönemde yaşıyor” diyor

“AKP Darbesinin Ardında Halk Desteği, 12 Eylül’ün Arkasında İse Asker Vardı”

12 Eylül gücünü askeri darbeden aldığını, bugünkü  AKP’nin ise gücünü halktan aldığını belirten İsvan”  Bugün Türkiye’yi meşru bir güç yönetmekte. 12 Eylül’ü bütün dünya gibi bizlerde bu darbe döneminin geçici olduğunu biliyorduk. Günümüzde ise Türkiye’nin bu durumu kalıcımıdır, yoksa  Tayyip Erdoğan’a mahkum muyuz  bilmiyorum. Halka bağlı. Bunun yanıtını ve ne kadar kalıcı olduğunu da halk karar verecek. Bildiğim bir şey varsa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendi açısından halkı çok iyi manipüle ettiğidir” dedi.

“Atatürk’ün Kenti Yalova Gençliğine Önemli Görevler Düşüyor”

Atatürk’ün kenti Yalovalı gençlere seslenen ve Atatürk’ü doğru bir şekilde anlaması gerektiğini vurgulayan Ahmet İsvan” Gençlere tavsiyem  Atatürk’ü daha iyi tanımalarıdır. Atatürk’ü,  sarı saçlı mavi gözlü şarkılarıyla yada sloganlarla değil, gerçek anlamda hayatını okuyarak öğrenmek ve o’nu daha iyi anlamak gerek. Çünkü Atatürk, çağında dünyaya gelmiş bence en önemli  ve en anlamlı bir dahidir. O çağda Atatürk bütün insanlık içinde onun kadar ileri görüşlü, o’nun kadar halkın mutluluğunuz esas olan bir siyasetçi de yoktur.  Bugünün gençleri bunu öğrenmeli”

İşte O Açıklamalar ve Ayrıntıları

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!