8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Yalova
8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Yalova
3 Mart 2011 Perşembe 00:00:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2011  verilerine Yalova’da kadın nüfusu, erkeklerden daha fazla. Yalova il Genelinde 101.662 erkek, 102.199 kadın bulunuyor. Kadın nüfusunun bu kadar yoğun olduğu Yalova’da, siyaseten kadınların aktif olmadığı görülüyor. Kadınların sadece seçim dönemlerinde bir seçim malzemesi olarak kullanılırken,  aynı zamanda seçim kazandırma aracı olarak kullanıldığı ve bundan da kadınların pek fazla şikâyetçi olmadığı görülmekte. Yalova’da, kadınlarımız siyasi ve sosyal yaşamdan giderek uzaklaştırılmış, kadınlarımızda bunu “Kader”diyerek sineye çekmiş ve bugüne kadar hiçbir demokratik tepki de göstermemiştir

Mart Dünya Kadınlar Günü
Ancak gelin görün ki, önümüzdeki günlerde kutlanacak 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle seçilmişlerin kadınlara ne kadar çok önem verdiğini arka arkaya yapacağı açıklamalarda göreceksiniz Bu hafta içinde 8 Mart Dünya Kadınlar günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Oysa, “Erkekçe yazmak” gerekirse; kadınlarınızın sadece yemeğin lezzetini, çocuğun bakımının ve evin temizliğinin hesabını, eve para getiren, aynı zamanda bu gerekçeyle evin reisi sıfatını taşıyan erkek milleti olarak, kadınlarımızın sorunlarını pek merak etmeyiz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi...
Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi yıllar öncesine dayanıyor. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin başlangıcı 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde başladı. Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000 işçinin, çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin, bu yangında yaşamını yitiren 129 kadın işçi anısına 8 Mart gününün "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmasını önerdi.  Kadın hakları hareketini, özellikle oy hakkını onurlandırmayı amaçlayan Kadınlar Günü önerisi oy birliği ile kabul edildi. 1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi. Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldi.

Türkiye’de Kadın Olmak...
Şehirlerde evli kadınların %18’i, köylerde de %76’sı eşleri tarafından dövülüyor. Kadınların %57,7’si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşıyor. Aile içi suçların %90’ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor. Birçok gelişmiş ülkede kadın hakları çok ilerlemeler göstermiş olsa da, ülkemizde kadın hakları ne yazık ki istenen seviyelerden oldukça uzakta. Türkiye İstatistik Kurumu  verilerine göre Türkiye’de çalışabilir durumdaki kadınların yüzde 25’i işgücüne katılıyor. İstihdam edilen kadın işçilerin yarısından fazlası kayıt dışı olarak faaliyet gösteriyor. Birleşmiş Milletlerin 2004 İnsani Kalkınma Raporu’na göre; ilk, orta ve yüksek eğitimde kız çocuklarının okullaşma oranı%68. Türkiye, bu oranla dünyada 110. sırada. Okuma yazma bilmeyen kadın nüfusu ise 6 milyonun üstünde.

Yalova’da Kadın Olmak...
Yalova’da, kadınlarımız siyasi ve sosyal yaşamdan giderek uzaklaştırılmış, kadınlarımızda bunu “Kader”diyerek sineye çekmiş ve bugüne kadar hiçbir demokratik tepki de göstermemiştir . Yalova ve  5 ilçe ve 9 Beldede bulunan  toplam 137 Belediye Meclis üyesinden sadece 4 Meclis üyesi bulunmaktadır. 15 İl Genel Meclisi ve 15 belediye başkanı arasında tek bir kadın bulunmamaktadır. 98 Muhtar arasında da sadece 4 kadın Muhtar bulunmaktadır. Ayrıca, Yalova’da faaliyet gösteren toplam 28 Siyasi parti arasında tek bir kadın dahi başkan değildir. İşte, kadın nüfusunun fazla olduğu Yalova’da erkeklerin egemenliği. Kadınlar sustukça, biz erkekler egemenliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Sizlere Nice 8 Mart’lar Kadınlar…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!