CHP KURULUŞUNUN 98. YILINI KUTLADI

CHP İl başkanı Gürel açıklamasında "Cumhuriyet Halk Partisi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Kuva-yi Milliye’nin devamı olarak 9 Eylül 1923’te önce “ Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur.1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”1935 yılında ise ”Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir." diyerek şöyle konuştu.

Partimizin ilkelerini ifade eden Altı Ok’tan;
- Cumhuriyetçilik ilkemiz ; tebanın yerini yurttaşın almasını ve egemenliğin kaynağının halk olduğunu
-Milliyetçilik ilkemiz ; yurttaş olma bilincini ve yurtseverliği
-Halkçılık ilkemiz; her türlü imtiyazı reddettiğimizi, kimsesizlerin kimsesi olacağımızı,
-Devletçilik ilkemiz; sosyal devlet anlayışımızı, dayanışma ilkemizi ve kamusal güvence hedefimizi, Laiklik ilkemiz; dini siyasallaştırmayı veya siyaseti dinselleştirmeyi reddettiğimizi
-Devrimcilik ilkemiz; barış içinde değişimci olduğumuzu, yenilikçi ve ilerici olduğumuzu tanımlar.

Bugünlerde 98 yaşındaki koca çınarımız, Altı Ok’un değerleriyle Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde iktidara yürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan Cumhuriyeti kuran saltanatı ve hilafeti kaldıran Ulusal Birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye’yi biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonu sürdürmüştür. 1950’li yıllarda çok partili rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına öncülük etmiştir. Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimi kurumsallaşma ve temel hak ve özgürlükleri yerleştirme mücadelesi vermiştir.1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde CHP daha sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırmıştır.1970’li yıllarda ideolojisini “demokratik sol ”kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliği”ni hedeflemiştir. Bu süreçte CHP “değişimin partisine” dönüşmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel mirasıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra, sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü, kapsayıcılığı ve sürdürülebilirliği Cumhuriyet Halk Partisi ‘nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı ve programlarında önemle vurguladığı başlıca ilkeler
arasında yer almaktadır. Türkiye’nin aydınlık yarınlarında Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Demokrasinin kağıt üzerinde kaldığı, ekonomisinin bağımsızlığının tehlike altında olduğu, dış politikada egemen güçlerin taleplerine boyun eğen, yanlış eğitim politikalarıyla bilgi çağından kopartılmış, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı yaralanmış ülkemizi bu buhrandan kurtaracak parti CHP’dir.

Türkiye’yi “Tek Kişilik Saray Hükümeti’nden” kurtaracak parti Cumhuriyet Halk Partsi’dir.
Türkiye’yi “Cemaat ve Tarikatlardan” kurtaracak parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir.
Türkiye’yi “Yoksulluktan ve İşsizlikten” kurtaracak parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir.
Yapılacak ilk seçimde “İktidar Olacak Parti “Cumhuriyet Halk Partisi”dir.
Cumhuriyetimizin 2.yüzyılını demokrasi ile taçlandıracağımıza olan inancımla, Cumhuriyet Halk Partisinin 98. Kuruluş yıl dönümünü kutlar başta Ulu Önde Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm genel başkanlarımıza minnet ve şükranlarımız sunarım."

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler