YALOVALI ÇİFTÇİLERE FİDELER DAĞITILDI
Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya'nın katılımıyla 52 çiftçiye Kışlık Sebze Projesi kapsamında 231.600 adet pazı fidesi ile 259.000 adet Kıvırcık Marul fidesi dağıtıldı.

Kazımiye köy meydanında düzenlene fide dağıtım programına Vali Dr. Hülya Kaya,  Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Selahattin Aras, İl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Murat Koçluk, Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Kulaber, Şube Müdürleri, Altınova ve Çiftlikköy İlçe Müdürleri, Teknik personeller ile çiftçiler katıldı.

Proje yararlanıcısı kadın çiftçi Necla Memiş'in açılış konuşmasının ardından Kazımiye Köyü Muhtarı Sezgin Memiş'de bu tür destekler sayesinde üretmeye devam ettiklerini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar yaptığı konuşmada; “Projelerle ilimizde standart sebze yetiştiriciliği faaliyetinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği sağlanarak tarım arazilerinin değerlendirilmesi, çiftçilerin ekonomik kazançlarının artırılarak istihdama katkı sağlanması ve sebze üreticilerinin üretim sahalarında bilgi-beceri-teknik düzeylerinin arttırılması amacıyla bir araya geldiğimiz bu günde hepinize hoş geldiniz diyorum. Bakanlığımızca “Kent Tarımı" yaklaşımı ile artan lojistik maliyetlerin olumsuz etkisini kırmak üzere, büyük kentlerin kışlık sebze ihtiyacını, yakın üretim havzalarından karşılamak için projeler uygulamaya konmuştur. İlimizin,  sahip olduğu Örtü altı kapasitesi ve başta İstanbul olmak üzere büyük kentlere olan yakınlığı göz önünde bulundurularak büyük şehirlerin kışlık sebze ihtiyacı karşılanması hedeflenmiştir.İlimide 3820 dekar alanda örtüaltı sebze üretimi yapılmaktadır." dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Vali Dr. Hülya Kaya yaptığı konuşmada kendisinin de bir köylü çocuğu olduğunu, bu üretim sürecinin en başından itibaren ne kadar meşakkatli olduğunu bildiğini, Valilik olarak yaptıkları işin karşılığını alabilmeleri için gerekli adımları atacaklarını, bu bağlamda genetiğiyle oynanmamış yerli fideleri dağıttıklarını, bu fidelerden elde ettikleri ürünleri satarak da emeklerinin karşılığını fazlasıyla alacaklarını ümit ettiğini ifade etti.

Vali Kaya özellikle İyi Tarım Uygulamalarını çok desteklediklerini ifade ederek, bitkilere verilen her bir maddenin doğada bir karşılığının bulunduğunu, hem toprağı, hem insanı korumak istediklerini, toprağa karşı sorumlu olduklarını, insan sağlığını korumak durumunda olduklarını, son yıllarda kanser vakalarının arttığını, atılan ilaçların da buna davetiye çıkardığını, İyi Tarım Uygulamalarıyla bu durumun önüne geçileceğini dile getirerek özellikle kadın çiftçilerin gayretlerinden dolayı kendilerine teşekkür etti.

Vali Kaya, İl Müdürümüz Suat Parıldar ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Selahattin Aras daha sonra İyi Tarım Uygulamaları yapan çiftçilere sertifikalarını takdim ettiler. Ardından da proje kapsamında çiftçilere fidelerinin dağıtımı yapıldı.Programda İl Müdürlüğümüz ayrıca su verimliği ve su tasarrufu ile ilgili kurduğu çadırda ziyaretçilere su tasarrufu ile ilgili bilgiler verdi ve musluklarda su tasarrufu sağlayan perlatör cihazından dağıttı.

 
 
 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!