YALOVA’DA AİLE ÇALIŞTAYI YAPILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Yalova’da, Aile Çalıştayı yapıldı.Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talimatı ile 81 ilde eş zamanlı düzenlenen Aile Çalıştayı, Yalova’da da yapıldı. Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı İdil Özdemir Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Arif Laçin, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı.

Programda bir selamlama konuşması yapan Yalova Vali Yardımcısı İdil Özdemir Doğan, “Aile; toplumumuzun temelidir. Bu anlamda Sayın Bakanımızın Mahinur Özdemir Göktaş’ın önderliğinde böyle bir çalışmanın yapılması çok kıymetli. İlimiz için hayırlı olsun” dedi.

6 KONU BAŞLIĞI KONUŞULDU

Çalıştayla ilgili bilgiler veren Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Sevcan Ayan Kocabaş, “Aile toplumu ayakta tutan en önemli öğedir. Ailedeki yapı ve değerle, hem aile üyelerinin geleceklerini hem de toplum geleceğini büyük oranda etkileyen önemli unsurlardır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ailenin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahının artırılması yönünde bakanlığın çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla 81 ilde Aile Çalıştayları gerçekleştirmektedir. Ailenin güçlendirilmesine ilişkin mevzuat, uygulamalar ve bu konuda geliştirilmesi gereken alanların konuşulacağı Aile Çalıştayımızda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca 6 konu başlığı belirlenmiştir. Aile, Eşitlik ve Adalet: Bu bölümde ailenin güçlendirilmesine ilişkin mevzuat, uygulamalar ve bu konuda geliştirilmesi gereken alanlar tartışılacaktır. Aile, Sosyal Kalkınma ve Refah: Bu bölümde ailelerin ekonomik ve sosyal yönden desteklenmeleri amacıyla ailelere yönelik alınabilecek ek tedbirler tartışılacaktır. Aile, Hayat Boyu Gelişim ve Öğrenme: Bu bölümde ailenin hayat boyu gelişim ve öğrenme süreçlerini destekleyerek aile yaşam döngüsünde aileye işlevsellik kazandırılacak ve ailenin ilişkilerini sağlam temeller üzerine kurmalarını sağlayacak unsurlar tartışılacaktır. Aile, Çevre ve İklim: Bu bölümde aile dostu mekânlar oluşturularak ailelerin uygun yerlerde barınmalarına ve sosyalleşmelerine destek sağlayacak, afet ve acil durumlar için ailelerin bilinç ve farkındalık düzeylerini arttıracak ve ailelerin iklim değişikliği konusunda tedbirli olmalarını sağlayacak hususlar tartışılacaktır. Aile, Teknoloji ve Dijitalleşme: Bu bölümde ailenin korunması ve güçlendirilmesinde teknolojinin bilinçli kullanımı ve teknolojik gelişme sürecinin aile lehine kullanımının sağlanmasına yönelik araçların oluşturulması, aile bireylerinin bilinçli medya kullanımına ilişkin kapasitenin artırılması ve aile dostu yapımların teşvik edilmesi tartışılacaktır. Aile Odaklı Sosyal Hizmetler: Aile odaklı sosyal hizmet uygulamalarında yaşanan sorunlar ve öneriler tartışılacaktır” açıklamasında bulundu. Konuşmanın ardından katılımcılar, çalıştay masalarına geçerek konularla ilgili bilgiler aldılar.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!