MAG-DER'DEN OLASI AFETE KARŞI HAZIRLIK
Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) sertifikalı afet bilinç eğitimlerine devam ediyor. Eğitimlerine kararlılıkla devam ettiklerini söyleyen MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, “İlk hedefimiz halkı afet öncesi ve sonrası için bilinçlendirmek, afete hazırlık ve afet anında göstermeleri gereken davranış şekilleri açısından bilgilendirmektir." dedi.

Olası bir Marmara Depremi adına Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) hazırlıklarına devam ediyor. Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam, Olası Marmara Depremi Hakkında yapılan çalışmalardan ve hazırlıklardan bahsederek, gerçekleştirilen tatbikat hakkında bilgi verdi. Olası Marmara Depremi kapsamında depremden etkilenmeyeceği düşünülen illerde bulunan kurtarma ekipleri ile karşılıklı anlaşmalar imzaladıklarını belirten Başkan Karaçam, İlk etapta Dernek Başkanı Yalovalı olan, Kuşadası Arama Kurtarma Derneği ile anlaşma sağlandığını söyledi..

Karaçam yaptığı açıklamada "İzmir depreminde ilk önce Afad la görüştük ihtiyaç talep var mı diye. İhtiyaç olmadığı söylendi Daha sonra Kuşadası arama kurtarma ile görüştük bölgeye intikal ettikleri ve ihtiyaç olmadığı söylendi ve gitmedik. Sonuçta bizim görevimiz ihtiyaç ve talep durumunda başlar. Daha sora diğer 6 Kurtarma ekiplerinin ortak kararıyla ND arama kurtarma müttefik gurubunu kurduk.Deprem bölgesinde hem kurtarmacı hem de depremzede olmak zor bir durum." diyerek şöyle konuştu.

"Olası Marmara depreminde bu gurup Yalova’ya intikal edecek ve İlimizde bulunan 15 konteynerinde görev yapacak MAG lara destek verecekler.
Bu tatbikat ise ekiplerin birbirini tanıması ortak çalışma alışkanlıklarının oluşturulması için gerçekten önem arz etmektedir. Tatbikat’ta gelen ekipler K77 enkaz alanında konuşlandı ekipler toplanana kadar serbest çalışmalar yapıldı. Kule inişleri, Arazide kaybolma vakalarında sahsın bulunması, Olası sel ve su taşkınlarında yapılacakla ilgili tatbikatlar yapıldı.Enkaz tatbikatında ise gelen ekipler ekipman ve ekip listeleriyle kurulan MAG kriz merkezinde toplandı Mahallelerde oluşan hasarın çok olduğu yerlere sevk edildi. Koordinasyon kriz merkezinden gelen talepler doğrultusunda fazla ekipler gerekli enkazlara gönderildi.Enkazlardan gelen ekip çalışmalarının sonuçları raporları Koordinasyon kriz merkezi yetkililerine ulaştırıldı.Verimli ve başarılı geçen tatbikatlar devam edecek.K77 Enkaz alanı yetkililerine, Yalova’ya gelen ND bileşenleri kurtarma ekiplerine Yalova Mag-der katılanlarına teşekkür ederiz." dedi.

Karaçam yaptığı açıklamada " Bizler Mag-Der olarak İsteyen ailelere, topluluklara gidip yerinde temel afet eğitimlerimizi veriyoruz. Eğitimlere katılan her bireye katılım sertifikalarını takdim ediyoruz. Çare sizsiniz. Eğer örgütlenmez deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini bilmezseniz, çaresiz kalırsınız. Seyirci değil katılımcı olalım” ifadelerini kullandı.

Her bireyin afet riskine karşı önlemler alması gerektiğini dile getiren Karaçam, “Afete hazırlık, herkesin kolaylıkla atabileceği ve atması gereken seri bir küçük adımın toplamından başka bir şey değildir. Hazırlık bir gecede yapılmaz ve asla tamamlanmaz. Ancak atılan her küçük adım önemlidir. 2023 yılı içerisinde bireyler için güvenli yaşam eğitimiyle eğitim görmüş insan sayısını yükseltmek istiyoruz. Bunun için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sivil toplum örgütlerine, okullarda öğretmen ve öğrencilere bu eğitimler kesintisiz bir şekilde verilecektir. Hedefimiz Yalova’da tüm vatandaşlarımızın bu eğitimden geçmesidir. Eğitimlerde MAG yapılanmasıyla ilgili bilgiler verilmektedir” dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!