KURBANLIK HAYVAN SEVKLERİNE DENETİM
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, büyük şehirlerin kurbanlık hayvan ihtiyacını karşılamak üzere iller arası hayvan hareketlerinin en üst seviyeye çıkması üzerine Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri  denetimlerini hızlandırdı.
 
İller arasında hayvan hareketlerinin artması aynı zamanda salgın ve bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılma riskini artırdığına dikkat çeken Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, kurbanlık olarak sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlık ve teknik açıdan belli kriterleri yerine getirmesi zorunlu olduğunu hatırlatıp " Yıl içerisinde Şap aşıları yapılmış büyükbaş hayvanlar ile koyun-keçi vebası aşısı yapılmış küçükbaş hayvanların kurbanlık olarak sevkine izin verilecektir." açıklamasını yaptı.
 
Açıklamada " Şartları uygun hayvanların il içi nakillerinde, büyükbaş hayvanlarda pasaport, küçükbaş hayvanlarda ise nakil belgelerinin, il dışına sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ise nakil esnasında veteriner sağlık raporu bulundurulması zorunludur.İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri tarafından, Bursa Kocaeli karayolu başta olmak üzere farklı güzergâhlarda kolluk kuvvetleri ile birlikte yol kontrolleri yapılmaktadır. Yol kontrollerine Kurban bayramı süresince yoğunlaştırılarak devam edilecektir. Yol kontrollerinde belgesiz (veteriner sağlık raporu, pasaport, nakil belgesi), kulak küpesi olmayan hayvanları naklettiği tespit edilen hayvan ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın zor duruma düşmemesi ve salgın hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi adına hayvan sevk kurallarına mutlaka uyulması rica olunur." denildi.
 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!