İYİ PARTİ SEÇİM SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

İYİ Parti Kongre sürecinden sonra ilk kez basın mensupları ile bir araya geldiklerini belirten İYİ Parti İl Başkanı Osman Kendir, teşkilat yapılanmasını tamamladıklarını ifade etti.

Parti olarak depremden sonra STK mantığı ile çalıştıklarını söyleyen Kendir, “Depremde biz parti olarak STK gibi çalıştık. Reklam yapmadık. İl, ilçe yönetimimizi topladık ve İl Afet Koordinasyonu oluşturduk. Ne yapabilirizi konuştuk. Genel Merkez, 4 tane depo ayarladı yardım malzemelerini deprem bölgesine ulaştırmak için. Her ne kadar hükümetin gereğini yapmadığını düşünsek de bir devlet var ve buna saygımız var. Yardımların bölgeye doğru ulaşması adına AFAD’la koordine içerisinde olduk. Deprem bölgesinde genel başkan yardımcılarımız ve milletvekillerimiz aracılığıyla bir veri akışı sağlandı. Yardımlarımız hala deprem bölgemize devam ediyor. Deprem bölgesindeki 11 ilimiz 33 şehrimiz ile kardeş şehir seçildi. Bize de Osmaniye düştü. Depremi yaşamış biri olarak biz bölgeye gittik. Ne yaptınız derseniz; sadece dokunmak bile yetiyor insanlara. O havayı değiştirmek, teşkilatlarımıza moral aşılamak, insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak, durumu yerinde görmek ve elimizden geleni yapmak için çalıştık. Mesleki olarak da baktığımda Yalova’daki -99 depreminde yaşanan manzarayla kıyaslarsak Osmaniye’deki yıkım şehir merkezinin belli başlı bölgeleri gibiydi. Maraş ve Hatay nasıldı derseniz orası da Hacımehmet Ovası gibiydi. Oradaki görevimiz bittikten sonra şehrimize döndük” dedi.

‘BİRLEŞMEMİZ GEREKİYORSA BİRLEŞECEĞİZ’..

Partilerinde milletvekili aday adaylığı sürecinin 15-20 Mart tarihleri arasında olduğunu söyleyen Kendir, “6’lı masa var evet ama o masa bir temsiliyet masası. O masada 2 tane büyük aktör var. AK Parti olmadığında iktidar alternatifi olan parti biziz. Milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı bir partiyiz. Kongre sonrasında Yalova’daki hareketin herkes farkında. Biz burada varız, görünür olmak, insanlara ulaşmak, taleplerini yerine getirmek için umut olmak. Yalova’da Millet İttifakı’nın Milletvekili Aday Adayı dağılımı da olacak. Aşağı-yukarı 25 ilimizde bu anlamda bir ittifak olacak. Yalova özelinde 2 tane AK Parti milletvekili var, 1 tane de muhalefet var. Burada bir yarışa girildiğinde esas gaye ne, ikinin birini almak. Oy oranları ortada. Ben ve arkadaşlarım da sürekli sahada olmaya çalışıyoruz. Biz zaten halkın içerisindeyiz. Sahaya kulak verme, sahanın sesini dinleme anlamında Meral Hanımı daha iyi anlıyorum. Sizi biri eleştiriyor aslında o eleştiri de çok kıymetli oda sizi bir yere getiriyor. Anketler, saha verileri, çıkacak adaylar, adayların güçlülüğü durumu. Herkes bağımsız girdiğinde biz 1 vekil çıkartıyoruz, AK Parti 1 vekil çıkartıyor, CHP 1 vekil çıkartıyor. Niye birleşelim ki? Ama herkes ittifak yapıyor, MHP ile AK Parti birleştiler belli bir oy oranına yükseldiler. Birbirlerinin listelerinden girdiler. Girmediğimizde de diyelim ki onların ittifakı 2 alacaksa o zaman bizim de birleşmemiz icap ediyorsa birleşeceğiz. Bizim için bir kurtuluş mücadelesi bu” şeklinde konuştu.

‘SON KARARI GENEL  MERKEZ VERECEK’..

Son kararı genel merkezin vereceğini belirten Kendir, sözlerini şöyle sürdürdü: “6 partinin temsilcisi bununla alakalı çalışıyor, herhangi bir sonuçlandırılmış bir şey yok. Örneğin, Denizli Pamukkale’de yanlış ittifaktan dolayı 300 ya da 800 oyla Denizli gibi koca bir ilde seçim kaybedildi. Artık oyların öneminden bahsediyorum. Yüzde 1’in veya 2’nin önemi olan yerlerde ittifak tercih edilecek, onun nasıl tercih edileceğine de bakılacak. Benim sahadaki görüşüm; bizim herhangi bir ittifaka ihtiyacımız yok. Bir ittifak olmadan burada kendi vekil adaylarımızla çok rahatlıkla vekil çıkartabiliriz. Esnaflarımıza ziyaretler gerçekleştirdik. Belki siyasette yeni bir simayım ama 2015 yılında Ünlem Üstel ile bir seçim çalışmasında bulunduk. 2018 yılında Merkez İlçe Başkanıydım. 2019 belediye seçimleri vardı, şimdi 2023’e geliyoruz burada da İl Başkanı pozisyonunda olan birisiyim. Ben halkın davranışlarından, tutumlarından nasıl değiştiğini çok net görüyorum. 2018 yılında insanlar İYİ Parti’yi anlayamadı eliyle ‘dur’ dedi. Şimdi ise ellerini açıyorlar sokakta, artık bizim buna umut olabileceğimizi değişimi bizim yapabileceğimizi inanıyorlar. Bizim derdimiz 360’ı da geçmek ittifak olarak. Burada 1 vekilin kıymeti çok, yol yürürken anketler sürekli güncelleniyor. Bana sorarsanız deprem öncesi anketleri çöpe atın derim. Şimdi yeni oluşan duruma göre tespitler yapıldı ona göre bir yol haritası belirlenmeye çalışılıyor. Bizim derdimiz buradaki bu hükümdarlığa bir son vermek. 2 Millet İttifakı, 1 Cumhur. Mümkünse 3 Millet İttifakı hiç Cumhur. Bu anlamda da ben çok sürpriz sonuçların çıkacağını düşünüyorum. Halkı biz ikna edebilirsek, onlara fotoğrafın değiştiğini gösterebilirsek, böyle bir ortamda iktidarı yüzde 4-5 almaması lazım.”

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!