İPEK YOLU BELEDİYE BAŞKANLARI TOPLANDI
İpekyolu Belediyeleri, Altınova’da toplandı İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği Olağan Meclis Toplantısı, Altınova Belediyesi Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi Konferans Salonunda yapıldı.
 
Belediye Başkanları ve Meclis Üyeleri Altınova’ya hayran kalırken, belediyenin çalışmalarını takdirle karşıladı. İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği Olağan Meclis Toplantısı, 23 Kasım 2022 Çarşamba günü Saat 11.30’de Altınova Belediyesi Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
 
İlçeyi gezdiler
Toplantı öncesinde birlik başkanları ve meclis üyeleri Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ın makamında buluştu ve karşılıklı hediye takdimleri yapıldı. Ardından belediye binası içerisinde bulunan İcathane Atölyesi gezilerek yapılan çalışmalar hakkında birlik heyetine bilgi verildi. Başkan Oral daha sonra belediye başkanları ve meclis üyelerini; Deniz Feneri, Hersek Sahili, Altınova Tersane Bölgesi, Hersekzade Ahmet Paşa Külliyesi ve yatırımları gezerek ilçedeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
Vali Erol ve Kaymakam Özyiğit de katıldı
Altınova Belediyesi Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi Konferans Salonunda yapılan, Ankara Ayaş, Bilecik Bayırköy, Dodurga, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Bolu Gerede, Göynük, Karacasu, Kıbrıscık, Mudurnu, Seben, Bursa İznik, Düzce Akçakoca, Eskişehir İnönü, Karabük Safranbolu, Sakarya Akyazı, Geyve, Karapürçek, Sapanca, Taraklı ilçelerinin Belediye Başkanları ile Belediye Meclis Üyelerinin hazır bulunduğu Olağan Meclis Toplantısına Yalova Valisi Muammer Erol ve Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit de katıldı.
 
“Hersek’i bir Osmanlı kenti haline getirmek istiyoruz”
İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği Olağan Meclis Toplantısının açılış konuşmasını programa ev sahipliği yapan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral gerçekleştirdi. Başkan Oral konuşmasında, “İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği Başkanı ve Geyve Belediye Başkanımız Murat Kaya ile yaptığımız görüşme neticesinde toplantımızı burada gerçekleştirdik. Belediye başkanlarımızı meclis üyelerimizi burada ağılamaktan mutluluk duyuyoruz. Bulunduğumuz köy tarihi bir köy, Hersekzade Ahmet Paşa Külliyesi’nin olduğu bir köy. İnşallah burayı bir Osmanlı kenti haline getirmek istiyoruz. Bu gördüğünüz alan 5-10 sene sonra tamamen değişik bir köy haline gelecek.
 
“Tersanelerde 30 bin insan çalışıyor”
Tersaneler bölgesi ana gelir kaynağımız ve istihdam olarak 30 bin insanımız çalışıyor ve çok ciddi teknolojik gemilerimiz yapılıyor. İlçemiz meyvecilik özellikle tarımda kivi ve hurma meyvelerimiz önde. Özellikle meyve tersanecilik ilçemizin ana gelir kaynaklarını oluşturuyor. Ama bir gelir kaynağımızda süs bitkileri özellikle belediyelerimizi ilgilendiren. Süs bitkileri konusunda Altınova, Türkiye’nin ilk süs bitkiciliğinin yapıldığı yer ve sektörde ana lokomotiflerden birisi. Belediyelerimizin özellikle park bahçelerde kullandığı bitkilerimizin üretim merkezi. Seralarımızda bayanlarımız, tersanelerimizde erkeklerimiz çalışıyor ama sadece tersanelerde 30 bine yakın insanımız çalışıyor.
 
“İlçemiz ciddi bir yatırım potansiyeline sahip”
Buradaki çalışanlarımız, İstanbul, Bursa, Kocaeli bölgesinden buraya geliyorlar. Bölgemiz ilerleyen zamanlarda ciddi bir yatırım potansiyeline sahip olacak. Bulunduğumuz alanda Hersek gölümüzün kenarı ve SİT alanı. Cumhurbaşkanımızın onayıyla bu bölgemiz tamamen koruma altına alınmış durumda. Bulunduğumuz binalar Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile birlikte yapıldı. Şu anda işletmeciliğini belediyemiz yapıyor. Gölümüz Türkiye’deki kuş sayısının yarısını oluşturuyor yıl içerisinde. Şu anda 249 türümüz var. Türkiye’de 500’e yakın kuş türümüz var. Bu bölge daha önce av yapılan bir bölgeydi ve biz 2004 yılında çalışmalara başladığımızda 104 tür kuşumuz vardı. Koruma altına aldığımızdan beri tür sayımız 249’a ulaştı. Her geçen günde artıyor.
 
“Köprüye kavis verildi”
Köprümüz yapılırken, Cumhurbaşkanımız, o zamanki Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım ve o zamanki Oman Bakanlığımız hep beraber buradaki projeyi değiştirdiler. Normalde köprü Hersek gölümüzün üstünden geçiyordu ve kavis verdiler buradaki doğal yaşam bozulmadı. Çevrecilik örneği açısından da hükümetimiz çok ciddi bir iş yapmış oldu. Şu anda bir kavisle gölün üzerinden kaydırıldı, köprü projesi.
 
“Hersek, tarihi bir bölge”
Aynı zamanda tarihi bir bölge burası. Hersekzade Ahmet Paşa, Bosna’dan gelmiş, 2. Beyazıt ve Sultan Selim’e sadrazamlık yapmış bir paşa. Antik kentimiz var ve kazılarımız devam ediyor. Denizin içerisinde antik kentlerimiz var. Önceki gün sabaha karşı yaşadığımız üzücü bir deprem hadisesi oldu ve bu bölge depremin bir kanıtı aslında. Denizin içerisinde batmış şehirlerimiz var ve onlarla ilgili çalışmalarımız yapılıyor. Bağdat’tan kalkan kervanlar, Osmangazi köprümüzün karşı ayağından sallarla bu tarafa geçirilirmiş, buradan da kervanlar İznik’e doğru gitmişler. O bölgenin başlangıç noktasında bir deniz fenerimiz var onu müze olarak açılışını yapacağız. Fenerimizin restorasyonunu Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz yaptı. Şu anda kazı çalışmaları oradan başladı ve ikinci bir fener bulundu denize doğru o daha eski. Doğasıyla, sanayisiyle, kültürüyle harmanladığımız bir bölgedeyiz hepsini o şekilde götürmeye çalışıyoruz. Burada Türkiye’de yaşayan Alevi’miz, Sünni’miz, Kürd’ümüz, Laz’ımız, Çerkez’imiz bütün etnik güzelliklerimizi burada bulabilirsiniz. Ama kardeşçe birlikte kol kola güzellikler içerisinde yaşıyoruz. Dolayısıyla da örnek bir şehiriz o konuda” ifadelerini kullandı.
 
Valililer için Cumhurbaşkanına teşekkür
İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği Olağan Meclis Toplantısı öncesinde Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ın ardından söz alan İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği Başkanı ve Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Yalova Valisi Muammer Erol’a programlarına katılım sağladığı için teşekkürlerini sundu.Kaya, “20 yıllık siyasetçiyim ve AK Parti’de kurucu ilçe başkanıyım, 14 yıldır da belediye başkanıyım. Bu kadar halkla iç içe olan, hemhal olan, her sorunda ulaşabildiğimiz böyle güzel valiler atadığı için Cumhurbaşkanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Her yaptığımız işlerde valilerimizin ciddi desteği oluyor hem ilçeler hem de illerimizi kalkındırma adına ben tekrar böyle bir programa katıldığı için sayın valimize tekrar teşekkür ediyorum. 14 yıldır tanımaktan şeref duyduğum, Yalova’mızın Altınova ilçesine muhteşem hizmetler yapan, kazandıran Metin Başkanımıza ev sahipliği için teşekkür ediyorum.
 
“Depreme hazırlıklıyız”
Önceki akşam üzücü bir deprem hadisesi yaşadık ancak tüm belediye başkanları olarak yöneticiler olarak hazırlıklıyız. İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği, Cumhurbaşkanımızın eski Genel Sekreteri, Sakarya Milletvekilimiz Mustafa İsen beyin teşvikleriyle kurulan bir birlik. Önce orta koldan başladık ama şimdi hem kuzey hem de güney kollarını hızlı bir şekilde devreye almaya çalışıyoruz. 25 ayrı belediyemiz birliğimize üye. Yaşanan deprem hadisesinden dolayı bazı belediye başkanlarımız müsaade istedi programa katılamadılar.
Turizm ve kırsal kalkınma”
Birliğimizin amacı, sosyal, kültürel, turizm ve kırsal kalkınma faaliyetlerini bölgelerimizde kalkındırmak ve tanıtım faaliyetlerini yürütmek. Biz geçen yıl 4 mevsim tüm ilçelerimizi çalıştırdık. Bütün ilçelerimizin 4 mevsim 12 aylık turizm potansiyellerini bunların bir faaliyet alanları oluşturuldu diye belgeleyip belediyelerimize gönderdik. Ancak yeni katılan belediyelerimizle alakalı ben hemen talimat vereyim bu güzel eserleri bir sunum halinde ilçelerimizin tanıtımlarında faydalı olsunlar” dedi.
 
“Birliğimiz yeni projelere imza atacak”
Bugün aslında Mustafa Eser Bey geleceklerdi, UNESCO Türkiye Temsilcimiz, bir de bizim bir ekibimiz var Geyve Belediyesi olarak. Bir doçent grubumuz var kırsal kalkınma ile alakalı çalışıyorlar. Onları bir sunum yapmak üzere çağırmıştık ama deprem bizim bugün toplantımızın biraz eksik kalmasına sebep oldu. İnşallah bir daha ki toplantıda bunlarla alakalı faaliyetlere devam ederiz. Belediye başkanlarımız zaten gayretli, ilçelerinde deli gibi hizmetler yapıyorlar. Ben Bilecik, Eskişehir yakın olduğu için biliyorum. Akyazı, Karapürçek ve Sapanca’daki arkadaşlar. İnşallah Türk Milleti’ne, Türk Devletine çok güzel hizmetler yapacak, bu şerefli millete güzel hizmetler sunacak arkadaşlarız. Bunun içinde bu birliğimiz var. Birliğimizle beraber yeni projelere imza atmak istiyoruz. Özellikle çoğu belediyelerimiz tarımsal faaliyetlerin olduğu ilçeler. Cumhurbaşkanımızın TV’lerde bahsettiği ‘Ben manda yoğurdu yiyorum’ dediği yoğurt İnönü İlçesinden bizim birlik üyemizden geliyor.
 
“Tarımsız olmuyor”
Biz birliğimizle beraber sizin her türlü projenize ciddi destek vermek istiyoruz. Pandemide insanlarımız gördü zaten sanayi güzel bir şey ülkelerin kalkınması adına muhteşem bir şey ama tarımsız da olmuyor. Evlere kapandığımız dönemlerde tarımın ne kadar önemli olduğunu gördük. Birlik olarak belediyelerimizin tüm faaliyetlerinde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Yeni bir proje ekibiyle de tüm projelere destek vereceğiz. Bizim Geyve Belediyesi olarak Geyve diye bir markamız var. Marmara Belediyeler Birliğinde başkanlarımız sağ olsunlar bizlere desteklerini verdi ve Yerel Kalkınma Ödülünü aldık.
 
“Ekibimiz emrinizde”
7 kişilik bir doçent grubumuz var emrinizde. Her türlü projenizde onlar bize katkı sağlayacaklar. Benim kendi dostlarım İpekyolu Belediyeler Birliğine destek vereceklerini açıkladılar. 2 tanesi Oxford Üniversitesinde 1 tanesi İstanbul Ticaret 1 tanesi İzmir Ekonomi 2 arkadaşımızda şu anda Sakarya Üniversitesinde faaliyetlerine devam ediyorlar. Birliğimizin kalkınma ajanslarında ve bakanlıklarda proje yapma yetkisi var. Bu yetkileri biz sizlerle beraber kullanmak istiyoruz. Yakında teker teker yapacağımız toplantılar ve ziyaretler olacak. Ben bu ekiple sizleri tanıştıracağım ve onlarla beraber ilçelerimize güzel faaliyetlerde bulunuruz diye temenni ediyorum” diye konuştu.
 
Vali Erol: Hayırlı bir iş
Cumhurbaşkanı eski Genel Sekreteri, Sakarya Milletvekili Mustafa İsen’in İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliğini kurarak hayırlı bir işe imza attığını söyleyen Yalova Valisi Muammer Erol, “Mustafa İsen Hocamız devletin en yüksek kademesinde millete hizmet etmiş büyüğümüz, ağabeyimiz, hocamız. Benime kendisine çok hürmetim ve saygım var. Buradan kendisine de iletirseniz sevinirim, Yalova’da kendisini görmek istediğimiz ben bir şekilde iletmiştim kendisine ama bunu hem selam hem de davet olarak götürürseniz kendisine sevinirim. Hayırlı bir işe imza atmış, iyi bir başlangıç.
 
“Göğsümüzü kabartacak”
Bu ipek yolu serisi bu başlık altındaki belediyelerimiz inşallah el birliği ettiği ve gönül birliğiyle de desteklendiğinde göğsümüzü kabartacak, el ele tutuşulduğunda önemli işlere imza atacağına inanıyoruz. Emekleriniz gayretleriniz çok değerli, birlikte olduğunuzda daha bir kıymetli ve bu birliktelikte önemli diye düşünüyorum. İşin içine ilmi, bilimi katmakta ayrı bir zenginlik, güzellik.
 
“Devlet yanımızda”
Devletimizin yapılacak projelere vereceği desteklerde çok değişik enstrümanlar var. Kaynak kullanma noktasında devletimiz vatandaşına 2 tuğlayı üst üste koymayı aklından geçen her insanına şu anda diyor ki, ‘ne yapacaksan beni yanında bil. Ben bütün desteğimizle senin yanındayım’ diyerek bunu da gösteriyor. Mesajları da alıyoruz en başta Cumhurbaşkanımızdan, bakanlarımızdan, kendilerine danıştığımız işlerle ilgili kamu adına, kamu yararına olan işlerde özellikle çok ciddi gayretlerini görüyoruz. İnşallah hep birlikte merkez idaresi, taşrası, belediyesi el ele gönül gönüle verdiği sürece bu ülkeyi ve bu ülke insanlarını hepimizin arzu ettiği o güzel yarınlara taşıyacağız diye ümidimizi pekiştiren, işlerle birlikte her birinizi tekrar tebrik ediyorum. Ne iyi ettiniz geldiniz derlerdi Elazığ’da. Ondan kalma dilime böyle bir cümle gelmiş oldu. Bunları sizler için tekrardan ifade ediyorum. İyi ki geldiniz, ne iyi ettiniz de geldiniz” diye konuştu.
 
Bölge hakkında bilgi aldılar
Meclis toplantısının ardından İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği heyeti, Altınova ilçesinde gerçekleştirilen yatırımları yerinde gördü, Hersek Lagünündeki kuşları izledi. Birlik heyeti, Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesini gezerek buradaki bitkiler hakkında bilgiler aldı.
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!