EMNİYET'DEN 3038 VATANDAŞA FARKINDALIK

Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri “En İyi Narkotik Polisi Anne” Projesi kapsamında verdikleri eğitim çalışmalarında bugüne kadar 3038 vatandaşa ulaşarak farkındalık etkinliği gerçekleştirdi.Yalova Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili olarak kamuoyuna bilgi paylaşımında bulundu.

Yapılan açıklamada “En İyi Narkotik Polisi Anne” Projesi İçişleri Bakanlığı koordinesinde ülkemiz genelinde uygulanmakta olup; uyuşturucuyla mücadelede anneler ve anne adayı kadınlara yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarını kapsamaktadır. Proje ile uyuşturucu madde kullanımının henüz başlamadan önüne geçmek, uyuşturucu madde kullanmış ama henüz bağımlı olmamış bireyleri tespit edebilmek hedefleri kapsamında, annelerin farkındalığının artırılarak uyuşturucu madde kullanımının önleyebileceği değerlendirilmektedir. Bu bağlamda; Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce “Tüm Ülke çocuklarını kendi çocukları olarak gören” bir anlayışla Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Mücadele çalışmaları yürütülerek proje amaç ve hedefleri doğrultusunda önleme, bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir." denilerek şu bilgiler verildi.

İl Emniyet Müdürlüğümüz koordinesinde başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü bağlı eğitim kurumları ile kamu kurum ve kuruluşları koordinesinde kurumlar arası iş birliği çalışmaları kapsamında 13 Narkorehber&Narkoanne Eğitim Faaliyeti düzenlenerek bilgi paylaşımında bulunulmuştur. Etkinliklere eğitim ve öğretim kurumlarında görevli bulunan Yönetici, Öğretmen, Öğrenci Velileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personellerin katılımlarıyla 1727 kişiye ulaşılmıştır. Yine Narkonokta faaliyetlerimiz kapsamında stantlar kurularak uyuşturucu maddeler ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele sürecinde toplumsal bilinç oluşturulmasına yönelik 5 Faaliyet gerçekleştirilerek 1311 Vatandaşımıza ulaşılmıştır. Kasım Ayı içerisinde Genel Toplamda: 18 Faaliyet ile 3038 vatandaşımızı bilgilendirme ve farkındalık çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarımız aralıksız sürdürülmekte olup En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi https://narkotikpolisianne.com adresinden de bireysel ve kurumsal olarak faydalanılabilmektedir.

Narkorehber&Narkoanne Eğitim Modülleri kapsamında; Bağımlılık yapıcı maddeler, madde bağımlılığı, madde bağımlılığının bireyler üzerinde meydana getirdiği etki ve belirtiler, tedavi ve destek merkezleri, şüpheli mekânlar, şüpheli kişiler ve uyuşturucu madde kullanımına ait konuşma jargonu, yasal durum, vatandaşlarımızın uyuşturucu ile mücadelede destek ve katkılarına yönelik bildirim bilgi paylaşımı uygulaması olan akıllı telefonlara indirilen UYUMA Uygulaması ve bağımlılıkla mücadelenin önemi hakkında bilgi verilmektedir.

Hiçbir aile çocuğuna uyuşturucu bağımlılığına yakıştıramaz, bağımlılık kişinin ayırımında bile olmadan gelişen bir olgudur. Uyuşturucu kullanan her kesin bağımlı olma riski aynı konumdadır. Benim çocuğum yapmaz anlayışının geçersiz olduğu bir durum söz konusudur. Bilinçli ve farkında olan toplumun desteğini önemsiyor birlikte başarabileceğimizi inanıyoruz. Yalova İl Emniyet Müdürlüğümüzce yarınlarımızın sağlıklı ve güvenli geleceği için mücadelemiz ve iş birliği çalışmalarımız aralıksız ve kararlılıkla sürdürülecektir"

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!