EĞİTİM BİR-SEN 16.TÜRKİYE BULUŞMASINA YALOVA ŞUBESİ TAM KADRO KATILDI

Eğitim Bir-Sen Yalova Şube başkanı Ahmet Kotçioğlu, yaptığı açıklamada Eğitim-Bir-Sen 16. Türkiye Buluşması, şube yönetimleri, ilçe temsilcileri ve kadın komisyonlarının katılımıyla Antalya’da yapıldı. Yalova'dan 14 teşkilat yönetici arkadaşımızla toplantıya katıldık.Pandemidan dolayı iki yıla yakın zamandır böyle geniş katılımlı bir toplantı olmamıştı. Toplu sözleşme süreci ve sonuçlarına, sendikal çalışmalara ve eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı söyledi.

Toplantının açılışında konuşan, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 6. Dönem Toplu Sözleşme’yi geride bıraktıklarını ifade ederek, “Bugüne kadar tüm tekliflerimizin takipçisi olduk. Masayı bağlamaz denilen konuları kararlılıkla masanın gündeminde tuttuk. 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personel konularını hükme bağladık, 2022 yılı içerisinde bakanlıkla birlikte çalışarak sonuca kavuşturacağız. Üniversite idari personelinin merkezi yer değişikliği konusunda çalışma yapılmasını da hükme bağladık. 400 TL toplu sözleşme ikramiyesiyle sendikalı-sendikasız farkını ilk defa toplu sözleşme hükmüne dönüştürdük. Mevcut düzen örgütsüzlüğü özendiriyordu. Biz toplu sözleşme ikramiyesiyle sendikacılığa özen, sendikalılığa önem kazandırdık. Masanın kapsamını, kazanımlarımızın katsayısını artırdık” dedi.

Toplu sözleşme süreci ve sonuçlarına, sendikal çalışmalara ve eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, bugün Vesayet düzenine direnen, o düzeni değiştiren iradeyizKüresel itirazın öncüsü, insanlık için direnişin iradesi, büyük ve güçlü Türkiye’nin öznesi olduklarını kaydeden Yalçın, “Biz vesayet düzenine direnen, o düzeni değiştiren iradeyiz. Biz ideolojik eğitim sistemine itiraz eden, o sistemi değiştiren teşkilatız. Biz bu toprakların birikimini dünyaya taşıyan emek hareketiyiz. Biz Türkiye’yiz, biz milletiz-ümmetiz, biz Eğitim-Bir-Sen’iz

Ali Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Millî Eğitim Bakanlığı’na buradan çağrıda bulunuyorum.Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun artık Meclis gündemine getirilmesi çağrısında bulundu.Çözüm bekleyen sorunlarımız var. Millî Eğitim Bakanlığı’na buradan çağrıda bulunuyorum. Gelin, liyakat ve ehliyet ilkesini tesis edelim, kadrolu-sözleşmeli-ücretli-vekil karmaşasını bitirelim, istihdamda güçlük çekilen yerlere teşvik sistemini getirelim, cebri yöntem yerine cezbi yöntemi uygulayalım, mülakatı kaldıralım, görevde yükselme/unvan değişikliği sınavlarını bir takvime bağlayarak periyodik hâle getirelim, adaylık kaldırma sınavını kaldıralım, okullara bütçe verelim, okul-veli iş birliğini zedeleyen, yönetici ve öğretmenle veliyi karşı karşıya getiren, okul yöneticilerinin dikkatini eğitimden uzaklaştıran bütçe sorununu çözelim, Gelin, yardımcı hizmetler sınıfını genel idare hizmetleri sınıfına geçirelim; başta hizmetli, memur, şeflerimiz olmak üzere, genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinin mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapalım. Bir çağrımız da YÖK’e. Gelin, yükseköğretim kanununu; sorunları ve eksiklikleri giderecek şekilde değiştirelim, yükseköğretimde yetkilerin tek bir makamda toplanmasının önüne geçelim, yetkinin keyfî kullanımını önleyecek mekanizmalar tesis edelim, akademik yükselme sistemini evrensel kabul gören objektif kıstaslara bağlayalım, yükseköğretim çalışanlarının karar mekanizmalarında yer almalarını sağlayalım, idari kadronun yer değişikliği sorununu çözelim, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarını periyodik hâle getirelim, 50-d kapsamındaki araştırma görevlilerinin sorunlarını giderelim.Kazanımlarımızı korumak, sorunlarımızı çözmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz,"

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler