CHP,  SALMAN İÇİN SOYLU'YA SESLENDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden alınması ile ilgili olarak; “Açıkça, kanunların size verdiği yetkiyi kötüye kullanıyorsunuz. Böyle bir hakkınız var mı? Vefa Salman niye görevden alındı? İçişleri Bakanlığı, hukuk içerisinde hareket etmek zorundadır. Vefa Salman’ı görevine iade edin” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı’nın kesin hesabı ve bütçesi üzerindeki görüşmeler sürüyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Muharrem Erkek, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın, zimmet soruşturması nedeniyle görevinden uzaklaştırılmasını gündeme getirdi. Erkek, şunları söyledi:

“Sayın Bakan, Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir dava görülüyor, biliyorsunuz. Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman’ı da davanın içine sanık statüsünde soktunuz. Şu rapor, size sunuldu. Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan rapor, üç kişilik bilirkişi heyeti. Bu raporu incelediğinizde derhal Vefa Salman’ı göreve iade etmeniz gerekiyor. Yalova seçmeninin iradesi açıkça gasp edildi. Muhasebe biriminde bir personelin usulsüzlük yaptığı iddiası var. Usulsüzlük, ne acıdır ki 2009-2019’a kadar uzanıyor. Bu da tespit edilmiş. 2014 öncesinde Vefa Salman yok ki. Başka bir belediye başkanı var. Onun hakkında dava bile açılmıyor. Vefa Salman niye sanık ve görevinde değil?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Muharrem Erkek,  konuşmasında "Raporda diyor ki, ‘Sanık Vefa Salman’ın olaylı ortaya çıkarmasının mümkün olmadığı, ancak kendisine duyum gelmesi halinde durumu yetkililere bildirmesi halinde, sorumlu olabileceği.’ Bildirmiş. Mali denetim istemiş, idari denetim istemiş. Uzmanların göremediği bir usulsüzlüğü seçilmiş belediye başkanı nasıl görsün? Benzer iddialar birçok yerde var, Samsun’da, başka şehirlerde... Oralarda niye görevden alınmadı belediye başkanları. Açıkça, kanunların size verdiği yetkiyi kötüye kullanıyorsunuz. Görevinizi kötüye kullanıyorsunuz. Böyle bir hakkınız var mı? Vefa Salman niye görevden alındı?" diye sorarak söyle devam etti.

"Bu raporu verenler, ‘sanığın kontrol görevini yerine getirmemesinden dolayı diğer sanıklarla beraber suç işlediği iddiasının yerinde olmadığı tespit ve görüşüne varılmıştır.’ Avukatları size başvuru yaptı. İçişleri Bakanlığı, hukuk içerisinde hareket etmek zorundadır. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı görevine iade edin. Vefa Salman’a herkes ‘başkanım’ diyor. Biliyor gerçeği halk. Suçsuz Vefa Salman. Çok eskilere dayanan bir usulsüzlük. Bu rapor karşısında, mutlaka sizden hukuk çerçevesinde bir açıklama bekliyoruz.”

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!