CHP MİLLETVEKİLİ BAŞARIR YALOVA'DA

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve yardımcısının görevine iade edilmesini istediklerini söyledi. Başarır, belediyedeki "zimmete para geçirme" davasında tutuksuz yargılanan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve Başkan Yardımcısı Halit Güleç'le birlikte İl başkanı Mehmet Gürel, Merkez İlçe Başkanı Erdem Doğancı'nın katılımıyla partisinin Yalova İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

CHP'nin Hukukçu Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır,  CHP Yalova il başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve dava kapsamında 19 ayın ardından tahliye edilen Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in de hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Başarır, mahkemeye bilirkişi raporunun sunulduğunu, bu raporda Salman ve Güleç’in suçsuzluğunun kanıtlandığını kaydetti.

Siyasi hamlelerle dava sürecinin uzatıldığını söyleyerek toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, “Yalova Belediyesinde yaşanan dava sürecinde hukuken çok önemli bir gelişme oldu. Kronolojik olarak neler yaşandı onu sizlere aktarmak istiyorum. Geçen yıl Şubat ayında belediyenin mail işlerinde bir hırsızlık olayı yaşandı. Bir çalışan bir hırsızlık olayı gerçekleştirdi. Daha sonra anlaşıldı ki bu hırsızlık olayı yıllardır yapılan bir olay. Bunun üzerine bizim belediye başkanımız, başkan yardımcımız ve yetkili organlarımız anında hemen organize olarak hırsızlığı ortaya çıkarıp ilgili birimlere devlet yetkililerine şikayette bulundular. " diyerek şöyle konuştu.

" Fakat sonra enteresan bir olay oldu. Şikayette bulunan kişiler görevden uzaklaştırıldı. Bu da biliyorsunuz yakın siyasi tarihimizdeki ilginç enteresan olaylardan bir tanesi. Bu görevden alma hikayesi bir siyasi hamleydi. İkinci siyasi hamle de üzerine şu oldu, meclisten bir başkanvekili seçildi. Başka illerde eğer mecliste CHP’nin çoğunluğu var ise başka şekilde uygulanan yöntemler burada mecliste CHP azınlıkta diye AKP ve MHP çoğunlukta diye meclisten bir başkanvekili seçilerek ikinci siyasi hamle oluşturuldu. Ondan sonra davalar başladı. 2 buçuk ayda bir tekrarlanan davalar süreci başladı, onlarca kişi gözaltına alındı. Hatta içlerinden 5-6 tanesi çok uzun süre biri de bizim belediye başkan yardımcımız yaklaşık 1 buçuk yıl hapiste kaldı, tutuklu olarak yargılandı ve bu davalarda bir şekilde bitmedi. Davaların enteresan bir siyasi özelliği var, hep uzatılması bağlamında siyasi bir hamle oluştu hem de her davada bir sonraki davada görülecek herhangi bir şeyin gecikerek gelmesi. Özellikle MASAK raporları en son yaşadığımız. 1 hafta önce yola çıktı, 1 haftada Yalova Adliyesine varamadı, bu şekilde davalar uzatıldı. İlginç bir taraf bu suç daha öncede işlendiği için bizim avukatlarımız da daha önce de işlendiği resmi olan tespit edilen bu suçta dava dosyalarının birleştirilmesi talebinde bulundu. Fakat daha önceki belediye AKP’li olduğu için bu davalar birleştirilmedi. Sadece bizim dönemimizle alakalı bir davaymış gibi kamuoyuna vurgulandı, bu da siyasi bir hamleydi".

Gürel, ‘MASAK ve bilirkişi raporları tertemiz olduğunu belirterek "Bu süreçte hukuken de prosedür gereği Sayıştay bilirkişilerinden bir rapor istendi. Bu rapor belediye başkanımız ve belediye başkan yardımcımızla alakalı. Vekilimin sizlere detaylı olarak anlatacağı raporda belediye başkanımız ve başkan yardımcımızın sürecin başından beri herhangi bir eksikliklerinin yanlışlıklarının suça iştiraklerinin, yönlendirmelerinin olmadığı tamamen doğru şekilde görevlerini yaptıkları, hiçbir eksiklerinin olmadığı net olarak yazılıyor. Yaklaşık 150 sayfalık bir rapor ancak sonuç bölümünde belediye başkanımız Vefa Salman’ın, belediye başkan yardımcımız Halit Güleç’in isimleriyle sürecin başından sonuna kadar herhangi bir eksiklerinin, hatalarının olmadığı, hatta süreci en doğru şekilde takip ettikleri vurgulanarak, tertemiz oldukları yazıyor. Bu neden çok önemli, hukuken de bir sonuç bildirgesi, net bir rapor. 3-4 siyasi hamleden sonra olması gereken ne. Ben merak ediyorum acaba bundan sonra AKP’nin siyasi hamlesi ne olacak ne bulacaklar bu işi, davayı uzatmak için, belediye başkanını göreve döndürmemek için ne bulacaklar. Bizim CHP olarak beklentimiz şudur, İçişleri Bakanının acilen hemen başkanımızı, başkan yardımcımızı ilgili bütün herkesi görevine geri döndürmesi ve Yalova halkının seçimde ortaya koyduğu toplumsal iradesine saygıyı hemen teslim etmesi. Çünkü burada yenilen hak sadece belediye başkanının, başkan yardımcısının, ilgili partinin yöneticisinin değildir, Yalova halkının iradesi ayaklar altına alınmıştır” dedi.

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır yaptığı konuşmada “Önümdeki rapor alnımız ak bir şekilde karşınıza çıkmayı ortaya koydu. Biz başından beri bu davanın bir kumpas davası olduğunu söyledik. Bu dava Yalova’nın Ergenekon-Balyoz davasıdır. Kumpasın baş aktörü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dur. Yardımcıları AKP’nin il başkanıdır. Bu kötü, çirkin senaryoyu 20 aydır ilmik ilmik işleyerek ortaya koymak istediler. Başından beri şunu söyledik, zimmet eylemini işleyen kişi bu hırsızlığı yapan kişi bizden çok daha önce memuriyete başlamış. Peki bu göreve ne zaman getirilmiş, AKP döneminde. Peki zimmet eylemi ne zaman başlamış, AKP döneminde. Profesyonel bir şekilde bunu yapmış ve ortaya kim çıkarmış, seçilmiş belediye başkanımı Vefa Salman. Aslında biz bir ödül, teşekkür bekliyorduk ne oldu, bunu bir fırsata çevirmeye kalktılar görevden aldılar." dedi

150 bin Yalovalının iradesini gasp edildiğini belirten Başarır" Bir sefer kumpas olduğunu nereden anlayın biliyor musunuz. Her seferinde 3 ay, 3 buçuk ay attı. Çünkü burada hak etmeyen bu koltukta bir gasp sonucu oturan bir belediye başkanı vardı, onu tutabildikleri kadar orada tutmaları gerekiyordu. Tutuklu olan bir dosyada eğer 3 ay, 3 buçuk ay erteleniyorsa burada bir çirkinlik vardır. Biz burada yaşanan çirkinlikleri Zekeriya Öz’ün yönettiği Ergenekon-Balyoz davalarında, özel yetkili mahkemeler döneminde bile görmedik. Bakın bu kadar ağır konuşuyorum, başsavcıda, mahkemede ve Yalova yargısı da töhmet altında kalmıştır. Kimin etkisiyle, Süleyman Soylu’nun etkisiyle. Süleyman Soylu, burada yargıyı kullanarak Yalova’ya darbe yapmıştır. Darbeci bir İçişleri Bakanı vardır ve bunun hesabını verecek. Bakın bir TV programında söyledim, burada da söylüyorum Süleyman Soylu çok şeyin hesabını verecektir ama ben bu süreçte 35 kez Yalova’ya gelmişim, Yalova’nın bir çocuğu gibi olmuşum artık Yalova benim ikinci memleketim olmuş, ben eğer ki partimle ona zamanı geldiğinde bunun hesabını sormazsam bana yazıklar olsun” dedi.

Yaşanan süreç hakkında da değerlendirmelerde bulunan Vekil Başarır, “Başkanımız ve başkan yardımcımız buradalar. MASAK mal varlıklarını inceledi, her şeyini inceledi, kredi kartlarını inceledi, ailesini inceledi. Hiçbir şey bulamadılar, tertemiz çıktı. Sonra Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi bu dosyayı tamamını Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazarak bilirkişiye yolladı. 2 tane Sayıştay, 1 tane maliye uzmanı alanlarında gayet önemli olan insanlar ki isimlerini ben hayatımda ilk kez burada görüyorum, bilirkişi raporu geldi yaklaşık 150 sayfa. Tüm süreci incelemişler, bir belediye başkanı olarak görevini harfiyen yapmıştır, bu suçu ortaya çıkardıktan sonra hemen yargıya intikal ettirmiştir ve olayın oluşumunda ve gelişiminde hiçbir suçu olmadığı gibi, bu süreci başarıyla yönetmiştir. Bunu rapor söylüyor, bu mahkemenin almış olduğu rapor. Ben şimdi Süleyman Soylu’ya bu kentin, halkının iradesini gasp ettiğin zaman, darbe yaptın dediğim zaman ne diyebilir bana. O kadar vicdanen üzgünüm ki bir avukat olarak, milletvekili olarak, vatandaş olarak ben böyle bir şey daha önce görmedim. Gerçekten sözün bittiği yerdeyiz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

“Avukatlarımız, İçişleri Bakanlığına bir dilekçe ile raporla görevine iade için başvuruları yapacak. Derhal, 1 dakika gecikmeksizin, belediye başkanımızı görevine iade edeceksin. Buradan sayın mahkeme heyeti üyelerine, savcıya sesleniyorum. Sakın iktidarın etkisi altında kalmayın. Genel Başkanımızın yaptığı, bizlerin yaptığı uyarı çok net, anayasa 137. Madde çok net, kanunsuz hiçbir talimatı almayın. Hukuk, kanun, rapor, deliller, maddi gerçek neyi emrediyorsa onu yapın. Size yakışan budur. Ne Yalova’nın, ne belediye başkanımızın, ne partimizin sabrı kalmadı. Buna rağmen Süleyman Soylu, belediye başkanımızı göreve iade etmezse, mahkemeye baskı yaparsa, mahkeme bu rapora rağmen ki hiç ihtimal vermiyorum. Artık bizim de yapacak çok fazla bir şeyimiz yok, tüm grup olarak, tüm Ankara ve birçok ildeki yurttaşlarımızla Yalova’da tarihin en büyük mitingini yapacağız ve o belediyenin önünde oturacağız. Bizim olanı, Yalovalının olanı bize vereceksiniz. Ondan sonra bu 20 ayı konuşacağız zaten sizinle yeri ve zamanı geldiğinde. Basın mensuplarımıza da çok teşekkür ediyorum. Taraflı bakan oldu, tarafsız bakan oldu, lehimize yazan oldu, aleyhimize yazan oldu hepinize teşekkür ediyorum, gündemde tuttunuz. Ama lütfen bu raporu sizlerde inceleyin, sizlerde bu raporu görün, bu utanç davasından, bu kumpas davasından hep beraber kurtulalım” 

Bu yüzyılda böylesine bir utancı, hukuksuzluğu hak etmediklerini ve dünyanın hiçbir yerinde bu şekilde bir uygulama yapılmadığını söyleyen Milletvekili Ali Mahir Başarır, “Hukuk alanında, hukukun üstünlüğü endeksinde 139 ülkede 117. Sıradaysak bu yüzden, Yalova yüzünden, bu davalar yüzünden. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya buradan sesleniyorum, Yalova’dan elini çek. Senin görevin bu ülkede asayişi, güvenliği sağlamak. Senin görevin bu ülkede halkın iradesini gasp edip, belediye başkanlarını yerleştirmek değil. Senin görevin seçilmiş belediye başkanlarını yerinden etmek değil, halkın iradesiyle oynamak değil. Yeri ve zamanı geldiğinde bunların hesabını vereceksin. Tarihte bunları yapanları yargıladınız. Siz de bunu yaptınız hiçbir şey için yargılanmasanız, 150 bin Yalovalının her bir imzası için yargılanacaksınız” diyerek sözlerini tamamladı.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler

Yalova/Merkez
Anadolu Eczanesi
0 226 814 40 97
Süleymanbey MahFırın Sok.No.28/B Merkez/Yalova


Yalova/Merkez
Sevgen Eczanesi
0 226 812 94 95
Adnan Menderes Mah.Rahmi Üstel Cad.No.5/C Merkez/Yalova


Yalova/Altınova
Defne Eczanesi
0 226 462 92 30
Kaytazdere Merkez Mah. Devlet Karayolu Cad.No.134/C  Kaytazdere Altınova /Yalova


Yalova/Armutlu
Arda Eczanesi
0 226 531 28 96
Karşıyaka Mah. Okul Cad.No.4-2 Armutlu/Yalova


Yalova/Çınarcık
Işıl Eczanesi
0 226 245 28 79
Taşliman Mah. Ahmet Sügün Cad.No. Yonca Apt.No. 26 Çınarcık/Yalova


Yalova/Çiftlikköy
Selin Eczanesi
0 226 352 05 52
Çiftlik Mah. Gonca Sok.No.10/5 Çiftlikköy/Yalova


Yalova/Merkez
Anadolu Eczanesi
0 226 814 40 97
Süleymanbey MahFırın Sok.No.28/B Merkez/Yalova


Yalova/Merkez
Sevgen Eczanesi
0 226 812 94 95
Adnan Menderes Mah.Rahmi Üstel Cad.No.5/C Merkez/Yalova


Yalova/Altınova
Defne Eczanesi
0 226 462 92 30
Kaytazdere Merkez Mah. Devlet Karayolu Cad.No.134/C  Kaytazdere Altınova /Yalova


Yalova/Armutlu
Arda Eczanesi
0 226 531 28 96
Karşıyaka Mah. Okul Cad.No.4-2 Armutlu/Yalova


Yalova/Çınarcık
Işıl Eczanesi
0 226 245 28 79
Taşliman Mah. Ahmet Sügün Cad.No. Yonca Apt.No. 26 Çınarcık/Yalova


Yalova/Çiftlikköy
Selin Eczanesi
0 226 352 05 52
Çiftlik Mah. Gonca Sok.No.10/5 Çiftlikköy/Yalova