CHP KURULUŞUNUN 100. YILINI KUTLADI

CHP Yalova İl Başkanlığı partinin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtında düzenlenen törenle kutladı. Çelenk sunumu ve saygı duruşunun ardından İl Başkanı Muttalip Tunç, CHP Genel Merkezinin il başkanlarına gönderdiği ortak basın açıklamasını okudu. 

CHP  il Yöneticileri,  Belediye Başkanları, İlçe Başkanları, Gençlik ve Kadın Kolları Başkanları, Belediye ve İl Genel Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşen törende konuşan İl başkanı Muttalip Tunç, partisinin 100 yıl önce bir çok zorluklar içerisinde kurulan bir parti olduğunu ifade ederek konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Büyük Atatürk; cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralık’ında ‘Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim’ diyerek; Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur. Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100’ncü yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir.” 

“100 YIL ÖNCEKİ SALDIRILAR ŞİMDİDE DEVAM ETMEKTEDİR”
CHP İl başkanı Tunç, konuşmasının devamında, 100 yıl önce partilerine yapılan saldırıların şuanda da devam ettiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “Çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir.  Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, Anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur. Cumhuriyet Halk Partisi, Saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir. Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir.  Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır. Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir.” dedi.
 
“GELECE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Konuşmasında son olarak 100 yıl önce olduğu gibi gelecekte partisinin Türkiye’ye ışık tutmaya devam edeceğini ifade eden CHP’li Tunç, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Halkın; dini ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dini inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir.  Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir. Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz. Geçmişin mirasıyla yeni yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir.”
 
CHP YALOVA MİLLETVEKİLİ BECAN:  GEÇMİŞİN MİRASIYLA YENİ YÜZYILA YÜZÜMÜZÜN AKIYLA…

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan ise yaptığı açıklamada " Biz; 4 Eylül 1919’da toplanan ve ilk Kurultayımız olarak kabul ettiğimiz Sivas Kongresi’nde “Ya İstiklal Ya Ölüm!” parolasıyla yola çıkan Kuvayı Milliyecilerin safında yer alan, bağımsızlık inancından biran olsun ödün vermeyen halkımızla emperyalizme karşı göğüs göğüse çarpışan Mustafa Kemal’in askerleriyiz.23 Nisan 1920’de dualarla açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden yedi cihana yayılan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” yeminin sadık neferleriyiz.Bu bilinç ve inançla, 29 Ekim 1923’te, bu gök kubbe altında al bayrağımızı sonsuza kadar dalgalandırmak için ekonomik ve siyasal bağımsızlığımızı tüm dünyaya ilan ederek, Cumhuriyetimizi kurduk" diyerek şöyle devam etti.

Biz; Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimizin kurucu kadrolarından devraldığımız bu kutlu mirası, ülkemizin ikinci yüzyılına taşıyan kadrolar olarak milletimize hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz. Ülkemizde tam demokrasi ve iktisadi bağımsızlık mücadelesinin özgün temsilcisi olmaktan gurur duyuyoruz.Cumhuriyet Halk Partisi bir asırdır emeğin, özgürlüğün, halkın ve haklının sesi olarak Altıoklu bayrağımızı şerefle dalgalandırıyor.Biliyoruz ki bugün; Cumhuriyetimizin ve Partimizin ikinci yüzyılında sorumluluğumuz her zamankinden büyük ve tarihidir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni var eden Altıok’umuzun tarihin akışını değiştiren siyasi programının rehberliğinde var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.Kurtuluşun ve Kuruluşun Partisi olarak geçmişin mirasıyla yeni yüzyıla adım atarken, Türkiye'nin her köşesinde laik devlet yönetimini, adaleti, eşitlik ve halk iradesinin mutlak egemenliğini yeniden hâkim kılmak için anayasamıza sadakatten ayrılmadan, yılmadan, yorulmadan yüz yıl önceki heyecan ve inançla çalışma kararlılığındayız."

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 100. yıl dönümünde, ömrünü çağdaş Türkiye davasına adayan Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Deniz Baykal’dan bizlere miras kalan ilkeler ışığında Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma görevini Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde hayata geçirme azmindeyiz. 100'üncü yaşımız hepimize kutlu olsun."

 
 
 
 
 
 
 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!