ANNELERİN SANDIKLARI GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Subaşı Belediyesi ve Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Gurubu’nun hazırlamış olduğu ‘Annelerin Sandıklarından Duvar Yaygıları’ adlı sergi, Yalova Valisi Muammer Erol'un katılımıyla  Kent Müzesinde açıldı. Yalova Kent Müzesi’nde ziyarete açılan sergi,  28 Kasım tarihine kadar açık olacak. Sergide; göç ile gelen kültür emanetlerinde el sanatları, el işlemeleri, malzemeleri, üretim teknikleri, biçimleri, renk ve desen özellikleri bakımından önemli ve özgün olan duvar yaygıları yer alıyor. 
 
Subaşı Belediyesi ve Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu’nun hazırladığı; Yalova Belediyesi, Yalova Turizm Birliği ile Yalova Şairler ve Yazarlar Derneği’nin katkı sağladığı serginin açılışına; Vali Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Turizm Kültür İl Müdürü Şeref Tali, Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu Başkanı Zeki Gürsu, Yalova Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Nuri Taner olmak üzere kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle siyasi parti temsilcileri katıldı.
 
2006 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana göç ile birlikte gelen kültürü yaşatmak amacıyla çalışmalar yürüten Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu Başkanı Zeki Gürsu“Biz sergilerimize önce sandıklarla başladık. Her sene farklı malzemelerden sergiler hazırlayıp duvar yaygıları sergimizi açtık. Sergideki yaygıların hepsi Balkan kültürüne göre işlendi." diyerek şöyle konuştu
 
"Buradaki sandıklar ise bize bağışlanan sandıklar. Bu sandıkların yaşanmış öykülerini yazmak istedik.Hepsi gerçekten yaşanmış kadın hikayelerini barındırıyor. Göçle gelen ninelerimizin goznuru duvar yaygilarini, yine onların torunları koruyor ve kolluyor.Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu üyelerinin hazırlamış olduğu bu güzellikleri bir hafta boyunca Yalova Kent Muzesinde sizlerde görebileceksiniz.Tüm Yalovahalkını sergimizebekliyoruz" 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!