AKPARTİ YALOVA MİLLETVEKİLİ ENDONEZYA'DA
 
AK Parti MKYK Üyesi ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile Cakarta’da, “Çok taraflılığın güçlendirilmesi, kuşaklar arası zorlukların ele alınması” temasıyla 19-21 Kasım’da düzenlenecek toplantıya katıldı.
 
Endonezya Temsilciler Meclisi’nin ev sahipliğinde yapılan MIKTA 9. Parlamento Başkanları Toplantısı’nda, “Küresel Yönetişim Mercek Altında: Parlamento Nasıl Hareket Etmeli?”, “Taahhüt ve Sorumlulukların Ötesinde İklim Eylemleri” ve “Gençliğin Gücünden Yararlanmak: Daha İyi bir Gelecek” başlıklı oturumlar gerçekleştirilecek.
 
Toplantı sonunda, MIKTA parlamento başkanlarının ortak bildirisi yayımlanacak. Milletvekili Büyükgümüş, TBMM Başkanı Kurtulmuş ile toplantı kapsamında Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo’nun parlamento başkanları onuruna vereceği davete de katılacak. Bir dizi toplantıya iştirak edecek olan Büyükgümüş, Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkiye mezunu öğrencilerle de bir araya gelecek.
 
2013 yılında kurulan ve ismini Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’nın baş harflerinden alan kıtalar arası gayri resmi istişare ve eş güdüm platformu MIKTA, üyesi ülkelerce G20 ve diğer önde gelen uluslararası örgütlerle daha yakın işbirliği ve eşgüdüm içinde bulunulması, bahse konu ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesini hedefliyor. Bölgelerinde etkin birer aktör olan beş ülke, bölgesel-küresel barış ve istikrara önemli katkılarda bulunmanın yanı sıra uluslararası sorunlar karşısında çoğunlukla benzer ve yapıcı yaklaşımlar izliyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!