1981 YILI YALOVALI İŞÇİ ÖNDERİ BAŞTÜRK

Yalova’nın yetiştirdiği işçi önderlerinden Abdullah Baştürk,12 Eylül 1980 darbesi sonrasında tutuklanarak yargılanmıştı. DİSK Genel başkanlarından Yalovalı işçi önderi Abdullah Baştürk 12 Eylül'de mahkemede ifade verirken görülüyor

1987 seçimlerinde Yalovalıların oylarıyla İstanbul Milletvekili seçilen Baştürk,  aynı yıl Nelson Mandela'ya verilen İsveç Sendikal Hareketi Özgürlük Ödülü ile “Uluslararası Özgürlük” ödülünü aldı.

Yalovalı işçi önderi Baştürk, CHP’den 1969, 1973 ve 1987 yıllarında 3 kez TBMM’ne girerek Milletvekilliği görevlerinde bulunmuştu.

Yalova’da işçilik ve su tesisatçılığın ardından, 1955 yılında İstanbul Belediyesi Fen İşleri'nde sıhhi tesisatçı olarak çalışmaya başladı. 1961 Yılında İstanbul Belediyesi Fen İşleri Sendikası'na üye oldu ve ilk genel kurulunda genel sekreterliğe seçildi.Bu sendikanın adı daha sonra Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) olarak değiştirildi. Genel-İş'in kurucuları arasında olan Baştürk, Kasım 1962'de yapılan genel kurulda Genel-İş'in Genel Başkanlığına, 1964'de Türk-İş Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

1963 yılında Bursa belediye işçileri onun önderliğinde 274 ve 275 sayılı yasaların çıkmasından sonraki ilk yasal grevi yaptılar. 1966'da Yalınayakların Yürüyüşü olarak da anılan “Çorum Belediyesi Temizlik İşçileri Yürüyüşü” ve 1967'de Manisa Belediyesi işçilerinin grevi ve “Anayasa Yürüşü “ ne önderlik etti.

1976 yılında Sendikasını DİSK'e katılması kararı almasına öncülük etti. Aralık 1977'de yapılan DİSK 6. Genel Kurulu'nda DİSK Genel Başkanlığı'na ve PSI yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 1979 ve 1980 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle iki kez tutuklandı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ilk saatlerinde gözaltına alındı, daha sonra tutuklandı ve 4 yılı aşkın bir süre cezaevinde kaldı. 1987’ de yeniden Milletvekilliği seçildikten kısa bir süre sonra daha önce bir kez Nelson Mandela'ya verilen İsveç Sendikal Hareketi Özgürlük Ödülü ile ödüllendirildi. DİSK’in mahkeme kararıyla yeniden faaliyete başlaması nedeniyle Milletvekilliğinden istifa ederek DİSK Genel Başkanlığına getirildi.

7 Aralık 1991'de DİSK'in 8. Genel Kurulu'nu hazırlamak üzere DİSK Tüzük Genel Kurulu'nu topladı. Sendikaların mal varlıklarının yeniden geri alınması çalışmalarını yaparken beyin kanaması geçirdi ve 21 Aralık 1991 günü yaşama veda etti.

Baştürk'ün ölümünden sonra Yalova Belediye Başkanı Cengiz Koçal, Yalovalı İşçi Önderi Abdullah Baştürk anısına, Cumhuriyet Caddesi Yıldız Sokakta yaptırılan parka, Abdullah Baştürk adını verdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!