1977 YILI BELEDİYE BAŞKANI RAHMİ ÜSTEL

Yalova’da en fazla görev yapan Belediye Başkanlarından olan Rahmi Üstel,. 1977 Yılında Yalova Belediye başkanlık makamında görülüyor.

Yalova’da en fazla görev yapan Belediye Başkanlarından olan Rahmi Üstel, 1960 darbesinin ardından yeni anayasa ile birlikte 1963 yılında yapılan belediye başkanlık seçimlerine CHP’den aday olan Rahmi Üstel,1973 yılına kadar kesintisiz belediye başkanlık görevini yürütmüştür.

1963-1973 yılları arasında  CHP'den Belediye  Başkanlık görevini yürüten Rahmi Üstel, 1973-1977 döneminde bu kez AP'den aday oldu. Seçimleri CHP'den Mehmet Durmam’a, kaptırdıktan sonra, 1977 yılında yeniden AP'den belediye başkanlığını kazanmış ve 12 Eylül 1980 darbesine kadar kesintisiz olarak Yalova Belediye Başkanlık görevini yürütmüştür.

Görev yaptığı 1963-1973 yılı sürelerinde Yalova’yı kasaba görüntüsünden kentleşmeye yönelik alt ve üst yapı çalışmalarına ağırlık veren Rahmi Üstel, Yalova’nın gelişmesine ve o yıllarda turizm ile Yalova’nın öne çıkmasında önemli katkıları oldu. Yalova’yı sadece ülke çapında değil, uluslar arası alanda da tanıtan Rahmi Üstel, Almanya’nın Bad Godesberg kentiyle, Yalova’yı kardeş şehir yapmış  imzalanan bu protokolle de Yalova ilk kardeş şehrini elde etmiştir.

21 Eylül 1965 tarihinde, Bad Gödesberg Belediye Başkanı Annette Schwolen ile Yalova Belediye Başkanı Rahmi Üstel tarafından imzalanan kardeş şehir anlaşmasıyla, Almanya’da çalışan Türkler arasında bu protokol büyük yankı uyandırmıştı.

Görev yaptığı sürece Yalova’nın geleceğini düşünen ve temiz bir gelecek için mücadele sergileyen ve önemli kazanımlar sağlayan, büyüğümüz Rahmi Üstel’i  www.farkyalovada.com olarak sevgi ve saygıya anıyoruz. ..

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!