1976 YILI YALOVA TERMAL KAPLICALARI

1976 Yılında  Michele Harlow Taylor tarafından çekilen bu fotoğraf da Yalova Termal Kaplıcalarında bulunan çiçek takvimini görüyorsunuz.

Yıllar öncesine ait bu fotoğraf karesinde Termal’i ziyaret edenlerin hatıra fotoğrafı çektiği çiçekllik alanında her gün çiçeklerle o günün tarihi yazılırdı.

Günümüz Termal Kaplıcalarında çiçek takvimini böyle görmeniz mümkün değil.  O yıllarda çiçek segisi, doğa sevgisi bambaşkaydı. Sardece bu çiçek takvimini görmek ve hatıra fotoğrafı çekmek için bile gelinirdi Yalova'ya.

Herşeyin yozlaşmaya başladığı günlerde Yalova'nın elması gibi çiçekçiliği de büyük yaralar aldı. Sevginin ve emeğin yerini kolaycılık aldı. 

Termal kaplıcalarını bir çiçek bahçesi yapan ise Pandeli Ustadır.. Termal Kaplıcalarında 40 yıl süre ile Bahçıvanlık yapan Pandelli Usta 1969 yılında yaşamını kaybetti.

Pandelli usta, Cumhuriyet öncesinde Vahdeddin döneminde sarayda bahçıvanlık yapan babasının yanında yetişmişti. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte, Pandelli Roketas, Atatürk tarafından beğenilip, Termal'de görevlendirilmişti.

Pandelli, 1929-1969 yılları arasında 40 yıl boyunca, Termal'in park ve bahçeleriyle uğraşmıştı. Pandelinin yetiştirdiği bahçıvanlar bu işi uzun yıllar gerçekleştirdi. Son yıllarda ise bu çiçek takvimi de yozlaşmadan payını almış oldu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yalova Nöbetçi Eczaneler