1971 YILI YALOVA'NIN AYAKKABI BOYACILARI

Bir zamanlar Yalova’nın en önemli caddelerinden biri, şimdiki adı Sefabey Caddesi olan Pazar Yolu Caddesi köşesinde 1971 yılında bir Cumartesi Köylü pazarının kurulduğu dönemde, Yalovalılar, Yalova köylüleri ve Yalova'nın ayakkabı boyacıları görülüyor.

O dönemlerde, Karamürsel ABD üssünde görevli ve Yalova'da yaşayan Bill Sandifer'in 1971 yılında çektiği bu fotoğraf karesinde Yalova Köylü Pazarına gelenler görülüyor. Pazar Yolu Caddesi, özellikle Cumartesi günleri köylerden Yalova’ya inerek burada sevdikleriyle, arkadaşlarıyla, yakınlarıyla buluşanların bir araya gelerek dertleştiği önemli mekanlardan birisi olmuştur.

Yalova'nın nufusunun binlerce ifade edildiği ve küçük bir düşler kasabası olduğu yıllara ait bu fotoğrafta görüldüğü gibi Yalova Köylü Pazarı o yıllarda o nedenle Yalova için çok önemliydi. Yalova’nın bütün esnafı Cumartesi gününü iple çekerdi. Çünkü Cumartesi demek Yalova için alışveriş günü demekti.

Köylü Pazarının bir başka amacı daha vardı. Komşu köylerdeki sevgililer burada bir araya gelirdi. Cumartesi günü anneler evlilik çağındaki kızını,  pazara getirerek görücülerle burada görüşür, burada baş göz ederdi. Köylü Pazarı yıllar önce birer panayır gibiydi. Alışverişten çok, dostluklar pekişir, hal hatır sorulur, üretici ile tüketici arasında sıkı dostluklar kurulurdu. Üretici ne sattığını, tüketici de ne yediğini bilirdi bir zamanların Yalova Köylü Pazarında.

Video ve Fotoğraflar eşliğinde Faruk Kırtay'ın Kaleme Aldıoğı Yalova Cumartesi Pazarı yazısını okumak için TIKLAYIN

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!