1966 YILI YALOVA TARZANI ZEKERYA PEHLİVAN

1966 Yılında Yalova Cumhuriyet meydanında ABD Karamürsel üssünde görev yapan William Dias'ın çektiği bu fotoğrafta Yalova Tarzanı Zekerya Pehlivan'ı görüyorsunuz.

Yalova Tarzanı hep yalnız yaşadı. Son nefesine kadar hiç kimseye muhtaç olmadan, hiç kimseden hiçbir şey talep etmeden Hacımehmet Ovasında bir barakada açlıktan ve soğuktan öldüğünde ise cesedi 3 gün sonra bulundu.Yalova’ya genç yaşında geldiğinde “İşte Benim Memleketim” demişti Yalova Tarzanı. Yalova’yı bağrına basmış, Yalova’da onu kucaklamıştı.

1938 yılında Yugoslavya’da doğan ve 1950 yılında Yalova’ya tek başına gelen  Zekerya Pehlivan Yalova’da berber dükkanında çalışmaya başlar. Bir süre sonra da usta bir berber olur. 1960 yılında askerden geldikten sonra Yalova’ya dönen Zekeriya Pehlivan, Karamürsel Amerikan üssünde berber alınacağını öğrenince buraya başvurur. Başvurusu kabul edilir. Ancak sıra dışı yaşamı, güçlü kasları, bayıltıcı yumruklarıyla Amerikan askerlerine posta koyması, sık sık tartışmalar yaşaması nedeniyle buradan ayrılır.

Sitemizin Kurucusu Gazeteci Faruk Kırtay, Yalova Tarzanını şöyle anlatıyor: TIKLAYIN

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!