1950 YILINDA YALOVA ELMALIK KÖYÜ

1950 Yılında çekilen bu fotoğrafta Yalova’nın Elmalık köyünü görüyorsunuz. Fotoğrafla ilgili ayrıntı tam olarak bilinmemekle birlikte, Fotoğrafa Elmalık dahili yolu olarak not düşülmüş. Fotoğrafın arka planında Elmalık köyü İstihkam tepe görülürken kerpiç ve tuğladan yapılmış tek katlı evler, o günün Elmalık köyünü gösteriyor. Fotoğraf ise; o dönemler, Yalova Halk Eğitim Müdürlüğünün Yalova'nın köylerinde yapılan çalışmalar kapsamında çekilmiştir.  

Elmalık, Yalova’nın sosyo ekonomik ve siyasi yapısı bakımından en önemli köylerinden birisidir. Osmanlı döneminin ilk kağıthanesi olduğu söylenen Yalakabad Kağıthanesi’nin 1745 yılında Elmalık’ta kurulduğu bilinmektedir.T arihi geçmişi oldukça eskiye dayanan köyün eski adı Saruhanlı'dır. 

Yalova’nın sosyo-ekonomik ve siyasi yapısı bakımından önemli köylerinden biridir. Osmanlı döneminin ilk Kağıthanesi olduğu söylenen Yalakabad Kağıthanesi’nin 1745 yılında Elmalık’ta kurulduğu bilinmektedir. Tarihi değeri oldukça eskiye dayanan köyde Bizans döneminden kalma kilise temeli ve işlenmiş parça kalıntıları bulunmaktadır. Elmalık Köyü, Kurtuluş Savaşı sırasında kahramanlıkları ile adını duyurmuştur. O günlerde Türk askerleri tarafından açılan siperler tarihi Elmalık Kalesi’nin karşı yamaçlarında görülmektedir. 

Elmalık ve Kirazlı köylerine yaklaşık 1 Km mesafede Marmara Denizine ve Elmalık Ovasına hâkim bir noktada bulunan yamaç paraşütü uçuş noktası ve piknik alanı olarak düzenlenen İstihkâm Tepe Mesire Yeri, çevresindeki zengin orman dokusu, il merkezi ve çevre köylere yakınlığı ile Yeşil Mavi Turizm Seyir Yolu güzergahında olması sebebi ile yerli ve yabancı turistlerin hoşça vakit geçirebileceği piknik ve kamp yapılabilecek önemli seyir ve foto safari noktalarından bir tanesidir.

Aynı noktada bulunan Elmalık kalesi, Elmalık ve Kirazlı Köylerinin yaklaşık 500 m. Güneyinde, Esadiye köyünün kuzeyinde 270 rakımlı bahçe tepe üzerinde çevreye hâkim noktada konumlanmış bir kaledir. Kalenin doğusunda meşe, köknar ve gürgen ağaçlarından oluşan ormanlık bir vadi mevcuttur. Halen kalenin ayakta kalabilen birkaç burcu mevcut olup, duvarları tuğla ve moloz taş örgülüdür. Elmalık kalesi X1 ve X11’ci yy.da Pylai sahil kentinin kalesi olduğu bilinmektedir. Kalıntıların bulunduğu meşkinin tatar yolu olarak bilinen yol üzerinde olduğu ve bu yolun askeri amaçlı olmayıp haberleşme ve ticari amaçla kullanıldığı bilinmektedir. Elmalık Köyü’nün Yalova’ya uzaklığı 9 kilometredir.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!