1930 YILI ATATÜRK BAŞBAKAN'LA TERMAL'DE

Büyük Önder Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84. yılında saygıyla anıyoruz. 1930 Yılında Yalova Termal'de çekilen bu fotoğrafın ilginç bir hikayesi var. Bu fotoğraftaki kişiler ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 1924 yılında  2. Başbakanı olan Ali Fethi Okyar ve kızı Nermin Kırdar'dır.

Mustafa Kemal Atatürk, demokrasi ve cumhuriyete son derece inanıyordu, İşte, Atatürk, Yalova Termal'de bulunduğu bir gün Paris Büyükelçiliğinden tatile gelen Ali Fethi Okyar’ın Türkiye’de bulunduğunu öğrendi. Yalova’da bulunan Mustafa Kemal Paşa uzun süredir aklında bulunan bir fikri kendisiyle paylaşmak üzere Ali Fethi Okyar’ı  Yalova'ya yanına davet etti. Buna göre Mustafa Kemal yeni bir partinin açılmasını istiyordu ve bunun için Ali Fethi Okyar’ı uygun görmüştü. 

Atatürk, Mecliste tek partinin bulunması hükûmetin denetlenmesini güçleştirdiğini düşünüyordu. Bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk, Ali Fethi Okyar'dan Cumhuriyetçiliğe ve laikliğe sadık kalacak bir parti kurmasını istedi. Bunun üzerine Ali Fethi Okyar,  Mustafa Kemal Atatürk'ün' tarafsız olmasını şart koşarak 12 Ağustos 1930'da Serbest Cumhuriyet Fırkası'nı kurmuş oldu.

 Ali Fethi Okyar, yukarıdaki fotoğraftaki buluşmanın ardından, 9 Ağustos 1930'da Atatürk'ün talimatıyla büyükelçilikten istifa ederek Serbest Cumhuriyet Fırkası'nı kurdu ve partinin genel başkanı oldu. Gümüşhane Milletvekili olarak tekrar Meclise girdi. Muvazaa amacıyla kurulan partinin, İzmir Mitinginden sonra irtica yanlısı bir harekete dönüşmeye başladığı suçlaması üzerine, kendi isteği ve Atatürk'ün talimatıyla 17 Kasım 1930'da partisini feshetti. Tekrar yurt dışına gitti.

Ayrıntılar için TIKLAYIN

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!