Yalova Beldeler

Kadıköy : 2020 TÜİK verilerine göre 8860 kişi yaşamaktadır.Yalova Merkeze bağlı; Termal Yolu üzerinde bulunan Kadıköy, ekonomisini kesme çiçekçilik, sebze ve meyve yetiştiriciliği ve hayvancılık üzerine kurmuştur. Bulunduğu güzergâhtan ötürü önem kazanan bu beldemiz kendine has yapısı ve modernleşmeye dönük yüzü ile son dönemde yerli ve yabancı turistin dikkatini çekmektedir.

Kaytazdere: 2020 TÜİK verilerine göre 6358 kişi yaşamaktadır. Altınova ilçesine bağlı, Yalova-İzmit karayolu üzerinde bulunan ve Samanlı Dağlarını eteklerinde İzmit Körfezi’ne doğru uzanan Kaytazdere, Tarım ve Turizmin geliştiği  yerleşim yeridir. Bbugünkü Eğitim Merkezi’nin yer aldığı arazi bir dönem Amerikan Hava Üssü olarak da kullanılmış ve Yalova ekonomisine önemli bir gelir kaynağı olmuştur..

Subaşı 2020 TÜİK verilerine göre 7691 kişi yaşamaktadır.Altınova ilçesine bağlı Subaşı Beldesi, Altınova’nın şirin ve yemyeşil bir beldesidir. Yaklaşık 8.000 hektar olan yüzölçümünün tamamına yakın kısmı yeşil bir bitki örtüsüne sahip ve topraklarının büyük bir bölümü tarım arazisi olan Subaşı yakın zamanda tersanelerin etkisi altına girmiştir. Bölgenin üretim alanına yeni giren Kivi yetiştiriciliği son yıllarda Subaşı’nda hızlı bir gelişme göstermiştir

Tavşanlı: 2020 TÜİK verilerine göre 3700 kişi yaşamaktadır Altınova İlçesinin Beldesi olan Tavşanlı, Marmara Denizi kıyısında, İzmit Körfezi’nin başlangıcında yer almaktadır. Feribot iskelesinin belde sınırları içinde ve E5 karayolunun üzerinde yer alması nedeniyle beldeye ulaşım son derece kolaydır.

Taşköprü: 2020 TÜİK verilerine göre 3991 kişi yaşamaktadır. Çiftlikköy ilçemize bağlı Taşköprü bir sanayi yerleşim yeri olmakla birlikte  Beldesi, tarımsal üretimin yapıldığı ve bir bölümünün de sahil yerleşim alanı olan küçük bir beldedir.  Tarımın ve hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı Taşköprü’de bir çok sanayi kuruluşu faaliyet göstermektedir.

Koru:  2020 TÜİK verilerine göre 6928 kişi yaşamaktadırÇınarcık ilçemize bağlı KoruÇiçek ve tarih kokar. Turizm ve seracılık’da önemli bir yer edinmiştir.  Denizi ile plajı ile şirin bir sahil beldesidir. Koru Beldesi geniş orman arazilerinin, meyve dolu ağaçların ve rengârenk çiçeklerin süslediği tam bir doğa harikasıdır. Koru Beldesi, yazlık turizmin son derece hareketli olduğu bir köşemizdir.

Teşvikiye:  2020 TÜİK verilerine göre 2759 kişi yaşamaktadır. Çınarcık ilçemize bağlı Teşvikiye; Kuzeyde deniz, güneyde Delmece sırtı, bir yanda masmavi denizi ile sahil şeridi, bir yanda yeşil yaylalarya kuşatılmıştır. . Dağ, deniz ve yayla turizmi, hepsi Teşvikiye’de bütünleşmiş. Günlük ve yazlık turizm açısından bölgenin en ideal yeri olarak isim yapan Teşvikiye Beldesi görülmeye değer güzelliklere, tarihi yapıya ve dört mevsim çok yönlü turizme açık alanlara sahiptir.

Esenköy:  2020 TÜİK verilerine göre 3992 kişi yaşamaktadır. Çınarcık ilçemize bağlı Esenköy, Marmara Denizi’nin  en uzun sahil şeridine sahip bölgelerden bir yerdir. Kıyı boyunca piknik alanları, ormanla kaplı dağları, tepeleri ve kaynak sularıyla doğaya özlem duyanların vazgeçemediği bir güzelliktedir. Turizm ve balıkçılık son yıllarda gelişmiştir.